kuźnia chemiczna

Zajęcia koła chemicznego odbywać się będą w soboty w godz. 8.00 - 12.00 (sala nr 109, wejście E).

 

Koło chemiczne prowadzi dr Włodzimierz Kuśmierczuk. Zapraszamy zainteresowanych uczniów.


Kuźnia Chemiczna nie tylko dla uczniów

 

 

9 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbyło się seminarium naukowe nauczycieli chemii. Gospodarzem spotkania była p. Agata Waszek – wicedyrektor szkoły, nauczyciel chemii oraz prof. Włodzimierz Kuśmierczuk – nauczyciel chemii. Spotkanie poprowadziła p. Aleksandra Reder – konsultant edukacji chemicznej Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół pracy z uczniem uzdolnionym chemicznie. Twórcza dyskusja , wymiana doświadczeń, poszerzenie wiedzy przedmiotowej oraz  wspólne wypracowanie wielu propozycji do pracy indywidualnej z uczniem było inspirującym metodycznie doświadczeniem. W części warsztatowej nauczyciele wykonali wiele atrakcyjnych wizualnie doświadczeń (m.in.: kameleon, kapiszony, płonące dłonie, fontanna chemiczna, pasta dla słonia i inne). Nauczyciele chemii składają podziękowania Dyrektorowi Szkoły Panu Zygmuntowi Kamińskiemu za gościnność i możliwość  przeprowadzenia doświadczeń w szkolnym laboratorium chemicznym.

Więcej zdjęć na PHOTOBLOG 1LO

 

II Ogólnopolski Turniej All-chemiczny

 

W dniu 12 marca 2016 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, odbył się I etap II Ogólnopolskiego Turnieju All-chemicznego. Uczestniczyło w nim 41 drużyn 3-osobowych. Po uroczystym otwarciu, drużyny przystąpiły do rozwiązywania arkuszy zadań otwartych w ramach Konkurencji Teoretycznej, po której odbyła się Konkurencja Plakatowa.

W wyniku zawodów wyłoniono 8 drużyn, które w czerwcu wezmą udział w II etapie Turnieju w Konkurencji Laboratoryjnej. Miło nam poinformować, że w finałowej ósemce są 2 drużyny z naszej Szkoły:

Drużyna nr 4, w składzie: Aleksandra Kurek, Maja Kosowska, Katarzyna Tymura (opiekunowie: Pani Lucyna Mielniczuk, Pan Włodzimierz Kuśmierczuk)

 

Drużyna nr 2, w składzie: Paweł Flis, Bartłomiej Tabała, Paweł Wierzański (opiekunowie: Pani Lucyna Mielniczuk, Pan Włodzimierz Kuśmierczuk).

Zajęcia w Laboratorium Tworzyw Sztucznych w PWSZ

 

9 marca 2016 r. klasa 2G uczestniczyła w  zajęciach w Laboratorium Tworzyw Sztucznych w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Zajęcia poprowadził dr inż. Tomasz Garbacz w ramach Uniwersytetu Pierwszego Wieku.

 

Uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu  m.in. na temat reakcji  polimeryzacji oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Interesującą częścią spotkania było poznanie w praktyce zasad działania  takich urządzeń jak: wtryskarka, wytłaczarka, zgrzewarka, urządzenie do kształtowania folii. Było to cenne doświadczenie -  "lekcja w praktyce" - ukazująca  szerokie zastosowanie wiedzy chemicznej w życiu codziennym. Spotkanie zorganizowała p. Agata Waszek – wicedyrektor szkoły, opiekunowie: p. Radosław Dąbrowski, p. Agnieszka Niańko.

Profesor od chemii

 

Pan Włodzimierz Kuśmierczuk decyzją Ministra Edukacji Narodowej otrzymał tytuł honorowy profesora oświaty. Znalazł się w elitarnym gronie nauczycieli, którzy osiągnęli najwyższy stopień awansu zawodowego. Pan Profesor jest absolwentem naszego Liceum, laureatem Olimpiad Chemicznych. Obecnie z wielkim zaangażowaniem przekazuje tajniki chemii swoim uczniom, jego wychowankowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach - w roku 2014 Mateusz Szczygieł został złotym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej.

Gratulujemy serdecznie, życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z pracy!

 

Alchemicy

 

14 marca w Lublinie odbył się I Ogólnopolski Turniej All-chemiczny. Wśród 36 drużyn z całej Polski były 3 z naszego Liceum. Startowali uczniowie:

Paweł Flis, Adrian Michalczuk – opiekun p. Włodzimierz Kuśmierczuk,

Patryk Kozak, Mateusz Komisarczuk, Aleksandra Kurek – opiekun p. M. Dynowska,

Aneta Komisarczuk, Karol Bubilek, Mateusz Rzeszutko, Paweł Wierzański – opiekun p. Lucyna Mielniczuk.

Jedna z drużyn zajęła 11 miejsce, a dwie zakwalifikowały się do finału, który odbędzie się w czerwcu na Wydziale Chemii UMCS. 

Zob.: http://www.umcs.pl/pl/wydarzenia,4622,ogolnopolski-turniej-all-chemiczny,22338.chtm#page-2

 

 

 

Złoty medalista 46 Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej

 

Mateusz Szczygieł, uczeń naszej szkoły, odniósł spektakularny sukces na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej, na której rywalizował blisko z 300 uczestnikami z całego świata. Finał olimpiady odbywał się w stolicy Wietnamu Hanoi.

 

/Mateusz Szczygieł - trzeci od lewej strony/

Zawody składały się z dwóch części: laboratoryjnej, która odbyła się 23 lipca w laboratoriach Narodowego Uniwersytetu Wychowania w Hanoi, i teoretycznej, która odbyła się 25 lipca w Narodowym Centrum Kongresowym w Hanoi. Pozostały czas zawodnicy spędzili na zwiedzaniu Wietnamu oraz na zajęciach rekreacyjnych. Mogli poznać kulturę zarówno tego azjatyckiego kraju, jak i krajów pochodzenia innych uczestników konkursu. Do konkursu przygotowywał go nauczyciel chemii mgr Włodzimierz Kuśmierczuk, który w 1974 roku zdobył brązowy medal na olimpiadzie w Bukareszcie.

 

MEN:

http://www.men.gov.pl/index.php/1304-siodme-miejsce-polskiej-druzyny-w-46-miedzynarodowej-olimpiadzie-chemicznej

 

Inne:

http://www.rdc.pl/informacje/laureaci-46-miedzynarodowej-olimpiady-chemicznej-powrocili-z-hanoi/

 

http://natablicy.pl/uczen-i-lo-w-zamosciu-zdobyl-zloty-medal-na-miedzynarodowej-olimpiadzie-chemicznej,artykul.html?material_id=53d76e8fe1e17d2b45e2d562

A. Waszek

 

IV Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików

 

Kontynuując ideę zapoczątkowaną w 2011 roku przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował w dniach 4-7 września 2014 roku IV Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików. Forum skierowane było do zainteresowanych chemią uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zaprezentowali swoje prace w postaci wystąpień (komunikatów, posterów) oraz uczestniczyli w wykładach, warsztatach, pokazach i innych imprezach towarzyszących. W forum udział brało dziesięcioro uczniów z naszego województwa, a  naszą szkołę reprezentowali Aneta Komisarczuk z klasy 3B i Adrian Michalczuk z klasy 2A. 

Adrian przygotował i wygłosił komunikat naukowy pt. "Post-grafenowa era elektroniki dwuwymiarowej - fosfor niebieski i inne półprzewodniki".

wykład

prezentacja

Aneta zaprezentowała plakat "Magiczna historia kamienia filozoficznego".

Udział w Forum był okazją do  prezentowania własnych projektów, rozwijania wiedzy i umiejętności chemicznych oraz wymiany doświadczeń z uczniami o podobnych zainteresowaniach z obszaru całej Polski.

 

Gratulujemy Anecie i Adrianowi  wyróżnienia!

A. Waszek

 

Opieka merytoryczna:

A. Michalczuk  - p. A. Waszek i p. W. Kuśmierczuk 

 

A. Komisarczuk  - p. L. Mielniczuk

 

„Przyszłość w nauce” – warsztaty z chemii dla maturzystów

 

W dniach od 25 do 28 sierpnia 2014 r.  dla uczniów klas III B oraz III J przeprowadzony został cykl wykładów  związanych z przygotowaniem do matury rozszerzonej z chemii. 

Nie były to jednak zwykłe wykłady! Z każdą partią materiału związane były liczne doświadczenia, które ułatwiły zrozumienie trudnych pojęć czy zapamiętanie charakterystycznych reakcji, co istotne, każdy uczeń miał możliwość wykonania ich samodzielnie pod okiem p. T. Deptuły doktoranta Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz  wolontariuszy (studentów i uczniów) – współpracujących z Fundacją „Przyszłość w nauce”.

Plan wykładów i zajęć laboratoryjnych był  następujący:

 

  • Dzień I: Pokaz ciekawej chemii, chemia nieorganiczna
  • Dzień II: Chemia analityczna jakościowa
  • Dzień III: Chemia fizyczna, chemia organiczna, chemia analityczna ilościowa
  • Dzień IV: Przygotowanie uczniów do pokazu doświadczeń, który odbywa się piątego dnia, doświadczenia z ciekłym azotem, identyfikacja związków organicznych
  • Dzień V: Pokaz chemiczny prowadzony przez uczniów szkoły pod opieką wolontariuszy, dla społeczności lokalnej: rodziców, nauczycieli, samorządowców, mediów itp. 

 

Na zajęciach uczniowie  utrwalali i przypominali sobie najważniejsze wiadomości z chemii, wzbogacone o informacje z nauk przyrodniczych. Oprócz tego zaprezentowali eksperymenty, pozwalające poznać bardziej atrakcyjną stronę chemii, np.:

 

  • Pokazy pirotechniczne,
  • Tworzenie własnego podwodnego ogrodu,
  • Zabawa cieczą nienewtonowską,
  • Doświadczenia z ciekłym azotem.