szkolne laboratorium chemiczne

70. Olimpiada Chemiczna

W sobotę 25 listopada 2023 r. uczeń naszej szkoły Krzysztof Dąbrowski z klasy 3g, wziął udział w I etapie olimpijskich zawodów. Po październikowym etapie wstępnym, polegającym na samodzielnym rozwiązaniu zadań z folderu ucznia, Krzysiek zmierzył się z pięciogodzinnym rozwiązywaniem zadań teoretycznych w murach Wydziału Chemii UMCS. Olimpiada składa się z 3 etapów. Życzymy naszemu zdolnemu chemikowi wytrwałości i sukcesów na kolejnych etapach!

Olimpiada Wiedzy Chemicznej

Miło nam poinformować, że do II etapu Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Uniwersytetem Jagiellońskim zakwalifikowali się zarówno maturzyści jak i uczniowie młodszych klas: Katarzyna Kowalczyk 4f, Szymon Malczenko 4f, Karolina Słotwińska 4f, Wiktoria Portka 4f, Karol Komajda 4f, Oliwia Stanibuła 4g, Jakub Bednarczyk 1g, Kacper Bartnik 2i, Zuzanna Tychlowiec 2h, Michał Kliszcz 2h, Małgorzata Kowalczyk 2h, Maria Surmacz 2h, Emil Pawelczyk 2h, Julia Pupiec 2f, Adam Wieczorek 3g, Jakub Pacaj 3g, Krzysztof Dąbrowski 3g.

Serdecznie wszystkim GRATULUJEMY. Przed nimi zmagania II etapu, 19 grudnia. Powodzenia!

W środę 25 października 2023r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz biologiczno-medycznych: 1H, 1G, 2H, 3F, 3G, pod opieką pana Profesora Pawła Stańczaka, uczestniczyli w Wielkiej Lekcji „Człowiek w środowisku” w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

Wykłady prowadzone przez Profesorów uczelni stanowiły przygotowanie do udziału w II EDYCJI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej „Człowiek w środowisku” organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Kurierem Lubelskim, Roztoczańskim i Poleskim Parkiem Narodowym w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie. 

Wzorem I edycji konkursu, młodzież miała okazję pogłębić wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki oraz zapoznać się z naukami przyrodniczymi i inżynieryjno-technicznymi. Była to także, WIELKA LEKCJA wychowania do wartości przez kształtowanie postaw ekologicznych.

 

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY CHEMICZNEJ Z UNIWERSYTETEM JAGIELLOŃSKIM

We wtorek 7 listopada 2023r. młodzież naszej szkoły z klas biologiczno-chemicznych i biologiczno-medycznych: 1H, 1G, 2H, 2I, 3F, 3G, 4F, 4G rozpoczęła trójetapowe zmagania olimpijskie. W I etapie wzięło udział 25 zawodników. Celem olimpiady jest zainteresowanie uczniów chemią oraz umożliwienie im sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności. Uniwersytet Jagielloński zaprasza zdolnych, młodych chemików, którym chce zaproponować dalsze rozwijanie ich talentu, wiedzy i umiejętności na studiach na Wydziale Chemii UJ.

Olimpiada jest trzyetapowa, dwa pierwsze etapy odbędą się zdalnie, na platformie Edukator.pl, a etap III w siedzibie Wydziału Chemii UJ w Krakowie. Trzymamy kciuki za naszych młodych, zdolnych chemików. II etap odbędzie się 19 grudnia.

 

Zwycięzca bierze wszystko

Z radością informujemy, że  Piotrek Zaręba może pochwalić się bogatą kolekcją  swoich osiągnięć z chemii:

Po przejściu trójetapowych zawodów olimpijskich uzyskał tytuł Finalisty 69 Olimpiady Chemicznej, która odbyła się w Warszawie w dniach 24-25.03.2023 r. - etap laboratoryjny na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej oraz etap teoretyczny na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Etap II Lublin UMCS:

Etap III Politechnika Warszawska:

Etap III Uniwersytet Warszawski:

Piotrek został także  laureatem prestiżowego Konkursu Chemicznego Politechniki Warszawskiej zajmując III miejsce w kraju (Konkurs odbył się w dniu 1.04.2023r.) oraz laureatem I stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH.  

Gratulujemy serdecznie!

Opiekę dydaktyczną sprawowała p. Marta Dynowska

 

Pokazy chemiczne 2022/2023

Dziewczyny spisały się na medal prezentując młodszym kolegom i koleżankom ciekawe doświadczenia z suchym lodem oraz kolorową chemią.

 

OLIMPIADA WIEDZY CHEMICZNEJ rok szkolny 2022/2023

Rok szkolny 2022/2023 obfitował w liczne zmagania konkursowe i olimpijskie. Wielu uczniów naszej szkoły zarówno z klas maturalnych jak i młodszych o profilu biologiczno-chemicznym i biologiczno-medycznym wzięło w nich udział, rozwijając swoje zainteresowania chemiczne. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej organizowana przez Uniwersytet Jagielloński cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły.

Zawody są trójetapowe.  I etap odbył się 4 listopada 2022r. Z przyjemnością informujemy, że do II etapu zakwalifikowali się maturzyści: Adamczuk Aleks (4D), Bednarz Gabriel (4E), Choma Arkadiusz (4D), Detko Mateusz (4E), Łuczuk Anna (4D), Mańkut Zuzanna (4D), Zaręba Piotr (4D) oraz uczniowie klas przedmaturalnych: Bartnik Kacper (1I), Byra Gabriela (3G), Dąbrowski Krzysztof (2G), Kowalczyk Katarzyna (3F), Malczenko Szymon (3F), Pacaj Jakub (2G), Pupiec Julia (2F), Słotwińska Karolina (3F). II etap olimpiady, będący kwalifikacją do finału odbył się 9 grudnia 2022r. Czworo naszych uczniów: maturzyści: Gabriel Bednarz oraz Mateusz Detko z klasy 4E, a także uczniowie młodszych klas: Szymon Malczenko (3F) i Jakub Pacaj (2G) zakwalifikowali się do finałowego etapu. Zawody finałowe odbyły się na Wydziale Chemii UJ 18 marca 2023r. A oto nasza drużyna finalistów Olimpiady Wiedzy Chemicznej  z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w składzie:

od lewej: Szymon Malczenko - 3F, Gabriel Bednarz - 4E, Mateusz Detko - 4E oraz Jakub Pacaj - 2G  w siedzibie Wydziału Chemii UJ w Krakowie. Zaszczytny tytuł Laureata Olimpiady uzyskał Szymon Malczenko z klasy 3F. Bardzo serdecznie gratulujemy! 

Opiekę dydaktyczną sprawowała p. Marta Dynowska

 

Nasza Liderka Wiedzy i Ochrony Środowiska

Gabrysia Byra /3G/ otrzymała tytuł laureatki oraz stypendium w ramach programu „Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska” realizowanego przez WFOŚiGW w Lublinie we współpracy z Kuratorium Oświaty. Honorowy patronat nad programem objęli Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Uroczysta gala podsumowująca tegoroczną edycję programu odbyła się 16 grudnia 2022 r. w Tomaszowie Lubelskim. 

Opiekę dydaktyczną nad uczennicą sprawowała p. Iwona Zych-Wężyk.

Gratulujemy!

 

Finał wojewódzkiego konkursu „Człowiek w środowisku” ROK SZKOLNY 2022/2023

Finał konkursu odbył się 3 marca 2023r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i był uwieńczeniem projektu składającego się z kilku etapów mających na celu pogłębienie i promocję wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki oraz szeregu zagadnień związanych z otaczającym nas światem przyrody. Wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w Wielkiej Lekcji „Człowiek w środowisku”, zaś finaliści I etapu uczestniczyli w warsztatach tematycznych, które odbyły się Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym Nowych Technologii w Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

I etap zmagań:

6 grudnia Szkolna Komisja Konkursowa wyłoniła troje zwycięzców I etapu Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego "Człowiek w środowisku" organizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Wśród 20 Uczestników konkursu tytuł finalisty otrzymali: Tomasz Tyrka z klasy 1i (I miejsce), Zuzanna Tychlowiec z klasy 1h (II miejsce) i Kajetan Łuszczak z klasy 2g (III miejsce).

Wzięli oni udział w warsztatach tematycznych, które odbyły się Centrum Innowacyjno - Wdrożeniowym Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Podczas cyklu pięciu warsztatów, stanowiących przygotowanie do II etapu konkursu, uczniowie z 65 szkół średnich naszego regionu zdobywali  wiedzę ekologiczną, pod okiem pracowników naukowych UP.

Wśród poruszanej tematyki znalazły się tak aktualne zagadnienia, jak: fotowoltaika, wykorzystanie mikroorganizmów w usuwaniu zanieczyszczeń, wykorzystanie biomasy w procesach spalania i fermentacji, technologii oczyszczania oraz zagospodarowania wód i ścieków oraz kwestie zagospodarowania odpadów z przemysłu rolno-spożywczego.

Do konkursu przystąpiło 179 finalistów, z różnych szkół naszego województwa, a naszą szkołę reprezentował Tomasz Tyrka z klasy 1i oraz Kajetan Łuszczak z klasy 2g. 

Miło nam poinformować, iż Tomasz Tyrka znalazł się w gronie finalistów konkursu i  wziął udział w dwudniowych warsztatach terenowych zorganizowanych w Poleskim Parku Narodowym i Roztoczańskim Parku Narodowym. Serdecznie GRATULUJEMY!

Opiekę na uczniami przygotowującymi się do konkursu sprawowali p. Marta Dynowska oraz p. Paweł Stańczak.

 

Wielka Lekcja „Człowiek w środowisku”

Uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz biologiczno-medycznych uczestniczą w konkursach ekologicznych, promujących postawy właściwego wykorzystania zasobów przyrodniczych. I etapem przygotowań jest udział w Wielkiej Lekcji „Człowiek w środowisku” w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. 

Wykłady prowadzone przez Profesorów uczelni stanowią dobre przygotowanie do udziału w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Ekologicznej „Człowiek w środowisku” organizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Kurierem Lubelskim, Roztoczańskim i Poleskim Parkiem Narodowym w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie.

Dzięki takim inicjatywom młodzież ma okazję pogłębić wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki oraz zapoznać się z naukami przyrodniczymi i inżynieryjno-technicznymi. Jest to także, WIELKA LEKCJA wychowania do wartości przez kształtowanie postaw ekologicznych.

 

Uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przyrodniczych

Dnia 3 czerwca 2022 r.  w Sali Widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przyrodniczych zorganizowanych przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli O/Chełm. Laureatami konkursu: NAJCIEKAWSZY FILMIK „DOŚWIADCZENIA PRZYRODNICZE” zostali Szymon Malczenko z klasy 2F (I miejsce), Karol Komajda z klasy 2F (II miejsce) oraz Anna Reszczyńska z klasy 1G (III miejsce). W konkursie: „LAPBOOK JAKO KREATYWNA PREZENTACJA WIEDZY Z PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH” III miejsce zajęła Wiktoria Portka z klasy 2F. (opiekun M. Dynowska). Serdecznie gratulujemy sukcesów.

 

Podsumowanie zajęć laboratoryjnych w roku szkolnym 2021/2022

 

Podsumowanie projektu „Ścieżką CHEMiczną”

W dniu 1 grudnia w godzinach 10 - 13 odbyła się konferencja (panel dyskusyjny) w wersji online w ramach podsumowania projektu "Ścieżką CHEMiczną: uczę, doświadczam, rozumiem, korzystam, inspiruję" zorganizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

W ramach konferencji uczniowie klasy 3Dg oraz 3Eg mogli wysłuchać dwu wykładów popularnonaukowych oraz obejrzeć kilkuminutowe prezentacje wykonane przez uczniów z poszczególnych szkół z regionu Lubelszczyzny, biorących udział w projekcje. Prezentacja przygotowana na podstawie wykonanych doświadczeń przez naszą młodzież dotyczyła oznaczania zawartości antocyjanów w owocach - badanie zawartości antocyjanów wykonała Aleksandra Sędziak z klasy 3Eg, a prezentację podczas konferencji przedstawił Piotr Zaręba z klasy 3D.

Opiekunami młodzieży biorącej udział w projekcje były: pani Iwona Zych-Wężyk oraz pani Marta Dynowska.

PREZENTACJA

 

Warsztaty chemiczne

W piątek 28 maja 2021 r. mogliśmy gościć w naszej szkole panią dr Jadwigę Stachowicz wraz z współpracownikami Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pod ich kierunkiem odbyły się warsztaty chemiczne w ramach projektu: "Ścieżką CHEMiczną: uczę, doświadczam, rozumiem, korzystam, inspiruję".

W zajęciach laboratoryjnych wzięli udział uczniowie z klas 2dg i 2eg realizujący chemię na poziomie rozszerzonym. Warsztaty pomogły na nowo, po długiej przerwie, rozbudzić ciekawość poznawczą uczniów, zainspirować do twórczego myślenia, stawiania hipotez, wyciągania wniosków. Równolegle odbyły się także warsztaty, pozwalające poznać techniki szybkiego uczenia się i zapamiętywania. Udany dzień zakończył konkurs wiedzy chemicznej z licznymi nagrodami.

Film promujący naukę chemii zrealizowany przez uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli chemii p. Iwony Zych-Wężyk oraz p. Marty Dynowskiej. Film został wyróżniony w konkursie filmowym ,,Z chemią za pan brat’’ zorganizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Szkolne laboratorium

Uczniowie naszej szkoły, dzięki dobrze wyposażonej pracowni chemicznej mogą w uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych. Zajęcia takie odbywają się nie tylko w ramach lekcji chemii, ale także dla zainteresowanych uczniów, w ramach innowacji chemicznej ,,Szkolne laboratorium chemiczne’’. Zajęcia praktyczne wzbogacają i uatrakcyjniają naukę chemii, a także zachęcają do zainteresowania się i zgłębiania wiedzy chemicznej. Uczniowie uczą posługiwania się sprzętem i szkłem laboratoryjnym, planują i przeprowadzają doświadczenia.

 

Ścieżką CHEMiczną: uczę, doświadczam, rozumiem, korzystam, inspiruję 

W roku szkolnym 2019/2020 oraz 2020/2021 30 uczniów uczestniczyło w cyklu zajęć warsztatowych odbywających się w Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zajęcia odbywały się w ramach projektu "Ścieżką CHEMiczną: uczę, doświadczam, rozumiem, korzystam, inspiruję".  Projekt miał za zadanie rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów, inspirowanie do twórczego myślenia oraz samodzielnego stawiania hipotez i wyciągania wniosków. Jego celem było też zachęcenie licealistów do dalszego kształcenia i wyboru zawodów inżynierskich. Podczas cyklu zajęć uczniowie pod kierunkiem pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego przeprowadzali doświadczenia chemiczne.

 

Liderzy wiedzy i ochrony środowiska

Uczniowie swoje pasje i zainteresowania mogą rozwijać dzięki uczestnictwu w programach stypendialnych. W dotychczasowych edycjach programu stypendialnego ,,Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska’’ uczestniczyli Bartłomiej Jaworski i Agnieszka Karabin. W ciągu kilkumiesięcznej pracy uczestniczy programu wykonywali zadania, które wymagały zaangażowania i współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami oraz prowadzenia badań i obserwacji. 

 

Konkursy

Nasi uczniowie chętnie reprezentują szkołę w konkursach chemicznych. Dzięki udziałowi w konkursach organizowanych przez wyższe uczelnie, uczniowie mają szansę na zdobycie indeksów jeszcze przed ukończeniem szkoły. W 2019 r. Piotr Pizoń został laureatem Olimpiady o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej, a w roku 2020 r. ten sukces powtórzył Bartłomiej Jaworski. Bartłomiej Jaworski w 2020 r. został również laureatem Konkursu Wiedzy Chemicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i zdobył indeks na tę uczelnię. 

Od 2015 roku konkursem cieszącym się zainteresowaniem naszych licealistów jest Ogólnopolski Turniej All-chemiczny organizowany przez UMCS w Lublinie.  UMCS był również współorganizatorem wojewódzkiego konkursu ,,Z Chemią za Pan Brat’’ w którym to trzyosobowa drużyna z naszej szkoły w składzie: Bartłomiej Jaworski z klasy 3i, Agnieszka Karabin - 2i oraz Piotr Zaręba - 1D, zajęła 5 miejsce w finale konkursu. 

 

 

Pokazy chemiczne

Uczniowie naszej szkoły chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas dni otwartych szkoły, kiedy to przygotowują pokazy doświadczeń chemicznych dla młodszych koleżanek i kolegów. 

Zimą 2020 r. młodzież wraz z nauczycielami zaangażowała się w Zimówkę w I LO, prezentując ciekawe doświadczenia chemiczne. 

 

Wycieczki programowe

W klasach z rozszerzoną chemią organizowane są wyjazdy programowe połączone z zajęciami warsztatowymi.  W roku szkolnym 2018/2019 wyjazd połączony był z warsztatami chemicznymi w Zakładzie Chemii Organicznej UMCS w Lublinie. W latach 2018/2019 oraz 2019/2020 uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach w Centrum Nauki Kopernik. 



 

Kuźnia Chemiczna nie tylko dla uczniów

 

9 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbyło się seminarium naukowe nauczycieli chemii. Gospodarzem spotkania była p. Agata Waszek – wicedyrektor szkoły, nauczyciel chemii oraz prof. Włodzimierz Kuśmierczuk – nauczyciel chemii. Spotkanie poprowadziła p. Aleksandra Reder – konsultant edukacji chemicznej Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół pracy z uczniem uzdolnionym chemicznie. Twórcza dyskusja , wymiana doświadczeń, poszerzenie wiedzy przedmiotowej oraz  wspólne wypracowanie wielu propozycji do pracy indywidualnej z uczniem było inspirującym metodycznie doświadczeniem. W części warsztatowej nauczyciele wykonali wiele atrakcyjnych wizualnie doświadczeń (m.in.: kameleon, kapiszony, płonące dłonie, fontanna chemiczna, pasta dla słonia i inne). Nauczyciele chemii składają podziękowania Dyrektorowi Szkoły Panu Zygmuntowi Kamińskiemu za gościnność i możliwość  przeprowadzenia doświadczeń w szkolnym laboratorium chemicznym.

Więcej zdjęć na PHOTOBLOG 1LO

 

II Ogólnopolski Turniej All-chemiczny

 

W dniu 12 marca 2016 r. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, odbył się I etap II Ogólnopolskiego Turnieju All-chemicznego. Uczestniczyło w nim 41 drużyn 3-osobowych. Po uroczystym otwarciu, drużyny przystąpiły do rozwiązywania arkuszy zadań otwartych w ramach Konkurencji Teoretycznej, po której odbyła się Konkurencja Plakatowa.

W wyniku zawodów wyłoniono 8 drużyn, które w czerwcu wezmą udział w II etapie Turnieju w Konkurencji Laboratoryjnej. Miło nam poinformować, że w finałowej ósemce są 2 drużyny z naszej Szkoły:

Drużyna nr 4, w składzie: Aleksandra Kurek, Maja Kosowska, Katarzyna Tymura (opiekunowie: Pani Lucyna Mielniczuk, Pan Włodzimierz Kuśmierczuk)

 

Drużyna nr 2, w składzie: Paweł Flis, Bartłomiej Tabała, Paweł Wierzański (opiekunowie: Pani Lucyna Mielniczuk, Pan Włodzimierz Kuśmierczuk).

Zajęcia w Laboratorium Tworzyw Sztucznych w PWSZ

 

9 marca 2016 r. klasa 2G uczestniczyła w  zajęciach w Laboratorium Tworzyw Sztucznych w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Zajęcia poprowadził dr inż. Tomasz Garbacz w ramach Uniwersytetu Pierwszego Wieku.

 

Uczniowie mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu  m.in. na temat reakcji  polimeryzacji oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Interesującą częścią spotkania było poznanie w praktyce zasad działania  takich urządzeń jak: wtryskarka, wytłaczarka, zgrzewarka, urządzenie do kształtowania folii. Było to cenne doświadczenie -  "lekcja w praktyce" - ukazująca  szerokie zastosowanie wiedzy chemicznej w życiu codziennym. Spotkanie zorganizowała p. Agata Waszek – wicedyrektor szkoły, opiekunowie: p. Radosław Dąbrowski, p. Agnieszka Niańko.

Profesor od chemii

 

Pan Włodzimierz Kuśmierczuk decyzją Ministra Edukacji Narodowej otrzymał tytuł honorowy profesora oświaty. Znalazł się w elitarnym gronie nauczycieli, którzy osiągnęli najwyższy stopień awansu zawodowego. Pan Profesor jest absolwentem naszego Liceum, laureatem Olimpiad Chemicznych. Obecnie z wielkim zaangażowaniem przekazuje tajniki chemii swoim uczniom, jego wychowankowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach - w roku 2014 Mateusz Szczygieł został złotym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej.

Gratulujemy serdecznie, życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z pracy!

 

Alchemicy

 

14 marca w Lublinie odbył się I Ogólnopolski Turniej All-chemiczny. Wśród 36 drużyn z całej Polski były 3 z naszego Liceum. Startowali uczniowie:

Paweł Flis, Adrian Michalczuk – opiekun p. Włodzimierz Kuśmierczuk,

Patryk Kozak, Mateusz Komisarczuk, Aleksandra Kurek – opiekun p. M. Dynowska,

Aneta Komisarczuk, Karol Bubilek, Mateusz Rzeszutko, Paweł Wierzański – opiekun p. Lucyna Mielniczuk.

Jedna z drużyn zajęła 11 miejsce, a dwie zakwalifikowały się do finału, który odbędzie się w czerwcu na Wydziale Chemii UMCS. 

Zob.: http://www.umcs.pl/pl/wydarzenia,4622,ogolnopolski-turniej-all-chemiczny,22338.chtm#page-2

 

 

 

Złoty medalista 46 Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej

 

Mateusz Szczygieł, uczeń naszej szkoły, odniósł spektakularny sukces na Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej, na której rywalizował blisko z 300 uczestnikami z całego świata. Finał olimpiady odbywał się w stolicy Wietnamu Hanoi.

 

/Mateusz Szczygieł - trzeci od lewej strony/

Zawody składały się z dwóch części: laboratoryjnej, która odbyła się 23 lipca w laboratoriach Narodowego Uniwersytetu Wychowania w Hanoi, i teoretycznej, która odbyła się 25 lipca w Narodowym Centrum Kongresowym w Hanoi. Pozostały czas zawodnicy spędzili na zwiedzaniu Wietnamu oraz na zajęciach rekreacyjnych. Mogli poznać kulturę zarówno tego azjatyckiego kraju, jak i krajów pochodzenia innych uczestników konkursu. Do konkursu przygotowywał go nauczyciel chemii mgr Włodzimierz Kuśmierczuk, który w 1974 roku zdobył brązowy medal na olimpiadzie w Bukareszcie.

 

MEN:

http://www.men.gov.pl/index.php/1304-siodme-miejsce-polskiej-druzyny-w-46-miedzynarodowej-olimpiadzie-chemicznej

 

Inne:

http://www.rdc.pl/informacje/laureaci-46-miedzynarodowej-olimpiady-chemicznej-powrocili-z-hanoi/

 

http://natablicy.pl/uczen-i-lo-w-zamosciu-zdobyl-zloty-medal-na-miedzynarodowej-olimpiadzie-chemicznej,artykul.html?material_id=53d76e8fe1e17d2b45e2d562

A. Waszek

 

IV Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików

 

Kontynuując ideę zapoczątkowaną w 2011 roku przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego zorganizował w dniach 4-7 września 2014 roku IV Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików. Forum skierowane było do zainteresowanych chemią uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zaprezentowali swoje prace w postaci wystąpień (komunikatów, posterów) oraz uczestniczyli w wykładach, warsztatach, pokazach i innych imprezach towarzyszących. W forum udział brało dziesięcioro uczniów z naszego województwa, a  naszą szkołę reprezentowali Aneta Komisarczuk z klasy 3B i Adrian Michalczuk z klasy 2A. 

Adrian przygotował i wygłosił komunikat naukowy pt. "Post-grafenowa era elektroniki dwuwymiarowej - fosfor niebieski i inne półprzewodniki".

wykład

prezentacja

Aneta zaprezentowała plakat "Magiczna historia kamienia filozoficznego".

Udział w Forum był okazją do  prezentowania własnych projektów, rozwijania wiedzy i umiejętności chemicznych oraz wymiany doświadczeń z uczniami o podobnych zainteresowaniach z obszaru całej Polski.

 

Gratulujemy Anecie i Adrianowi  wyróżnienia!

A. Waszek

 

Opieka merytoryczna:

A. Michalczuk  - p. A. Waszek i p. W. Kuśmierczuk 

 

A. Komisarczuk  - p. L. Mielniczuk

 

„Przyszłość w nauce” – warsztaty z chemii dla maturzystów

 

W dniach od 25 do 28 sierpnia 2014 r.  dla uczniów klas III B oraz III J przeprowadzony został cykl wykładów  związanych z przygotowaniem do matury rozszerzonej z chemii. 

Nie były to jednak zwykłe wykłady! Z każdą partią materiału związane były liczne doświadczenia, które ułatwiły zrozumienie trudnych pojęć czy zapamiętanie charakterystycznych reakcji, co istotne, każdy uczeń miał możliwość wykonania ich samodzielnie pod okiem p. T. Deptuły doktoranta Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz  wolontariuszy (studentów i uczniów) – współpracujących z Fundacją „Przyszłość w nauce”.

Plan wykładów i zajęć laboratoryjnych był  następujący:

 

  • Dzień I: Pokaz ciekawej chemii, chemia nieorganiczna
  • Dzień II: Chemia analityczna jakościowa
  • Dzień III: Chemia fizyczna, chemia organiczna, chemia analityczna ilościowa
  • Dzień IV: Przygotowanie uczniów do pokazu doświadczeń, który odbywa się piątego dnia, doświadczenia z ciekłym azotem, identyfikacja związków organicznych
  • Dzień V: Pokaz chemiczny prowadzony przez uczniów szkoły pod opieką wolontariuszy, dla społeczności lokalnej: rodziców, nauczycieli, samorządowców, mediów itp. 

 

Na zajęciach uczniowie  utrwalali i przypominali sobie najważniejsze wiadomości z chemii, wzbogacone o informacje z nauk przyrodniczych. Oprócz tego zaprezentowali eksperymenty, pozwalające poznać bardziej atrakcyjną stronę chemii, np.:

 

  • Pokazy pirotechniczne,
  • Tworzenie własnego podwodnego ogrodu,
  • Zabawa cieczą nienewtonowską,
  • Doświadczenia z ciekłym azotem.