wolontariat

Wolontariat - prezentacja multimedialna (autor: dr Bożena Krupa)

Wolontariat - prezentacja multimedialna II

Wolontariat I LO – koordynator – pedagog dr Bożena Krupa, Agnieszka Niańko

„Podziel się z bliźnim tym co masz”- motto pracy woluntarystycznej w naszej szkole na szczęście jest wciąż aktualne. Każdy z nas ma coś cennego i to niekoniecznie w sensie materialnym, to może być czas poświęcony dla drugiej osoby, dobre słowo, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, pomoc w lekcjach, opieka albo wspólna zabawa. Dobro przybiera różne formy, kwestia jest tylko taka czy chcemy i czy potrafimy się nim podzielić.
Nie wszyscy dostrzegają potrzeby innych, nie wszyscy w równym stopniu są wrażliwi na to co dzieje się w otaczającej rzeczywistości i nie wszyscy są skłonni pomagać całkiem obcej osobie. To wydaje się zrozumiałe, zważywszy iż dzisiejszy świat zmierza w stronę całkowitej indywidualizacji i izolacji jednostki. Coraz częściej zamykamy się w swoim „małym” świecie i zasłaniając się brakiem czasu, nadmiarem obowiązków i różnych niezbędnych zajęć do wykonania „zagłuszamy siebie” i tłumaczymy się przed samym mówiąc - „nie mogę”, tylko czy tak jest?
Pokrzepiające jest to, że mimo niesprzyjających okoliczności do pracy woluntarystycznej (np. brak podstawowych świadczeń typu zwrot kosztów dojazdu, które powinien otrzymywać każdy wolontariusz, a ustawa o wolontariacie zredukowała świadczenia jedynie dla osób pełnoletnich) wolontariuszy w naszej szkole raczej nie brakuje. Każdego roku pojawia się nowa grupa, która wychodzi z własną inicjatywą. Od ubiegłego roku funkcjonują inicjatywy realizowane przez całe zespoły klasowe. Czasem można nawet dostrzec pewnego rodzaju rywalizację między klasami, ale oczywiście w pozytywnym znaczeniu.

2020/2021

Pobierz dokument

2019/2020

#KOMÓRKOMANIA

30 października 2019 r. w naszej szkole pojawiły się stoiska fundacji DKMS, gdzie wolontariusze rejestrowała potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja potencjalnego dawcy polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka.

Akcja zakończyła się sukcesem, zarejestrowało się ok. 50 osób, co daje nowe szanse na życie dla osób, które czekają na przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo trudne. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych i cierpiących na raka krwi.

Z całego serca pragniemy podziękować każdej osobie, która dołączyła do grona potencjalnych dawców. Gratulujemy podjęcia dobrej decyzji – dzięki temu może właśnie ktoś z nas uratuje życie innej osobie! 

Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas bardzo dziękujemy.

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Nasza szkoła nie zapomniała o tym ważnym wydarzeniu. Już od rana na korytarzach mogliśmy dostrzec piękne czerwone serca przypominające nam o tym dniu. Takie serce z motywującym cytatem otrzymał każdy uczeń. Ten dzień był przypomnieniem, jak ważna rolę odgrywają osoby zaangażowane w pomoc drugiemu człowiekowi.

KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM!

W naszej szkole 6 grudnia odbyła się mikołajkowa kawiarenka charytatywna. Podczas kawiarenki można było zasmakować się w wielu pysznych ciastkach, gofrach, tostach oraz kanapkach. Zapanowała świąteczna atmosfera. 

Dzięki zaangażowaniu wszystkich klas oraz niezastąpionym wolontariuszom, kawiarenka charytatywna osiągnęła sukces. Wspólnymi siłami zebraliśmy 950 złotych!!!.

Pieniążki zostały przekazane na leczenia Pani Edyty Stecko, zakup protezy, insuliny oraz niezbędnych leków do codziennego funkcjonowania. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji oraz za pomoc w jej organizacji.

Nietypowe Mikołajki

Co roku w szkołach uczniowie obchodzą Mikołajki, obdarowując siebie wzajemnie prezentami. W tym roku klasa 3 i spędziła je nietypowo. Dała od siebie bardzo piękny, wspólnie zebrany prezent. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla 19-letniego Sebastiana Musieja, który potrzebuje intensywnego i kosztownego leczenia oraz rehabilitacji. Choruje od drugiego roku życia na chorobę autoimmunologiczną Colitis Ulcerosa z licznymi powikłaniami. To piękny gest, który z pewnością przyniesie dużo radości Sebastianowi.

Warto pomagać i brać z nich przykład!

"I Ty zostań Świętym Mikołajem"

Sekcja charytatywna zorganizowała świąteczną zbiórkę słodyczy i maskotek dla Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu. Na szkolnym korytarzu ustawiono kartonowe pudełko, do którego każdy mógł włożyć maskotkę lub słodycze. W krótkim czasie pudełko wypełniło się po brzegi.

Dziękujemy wszystkim klasom, które w sposób szczególny włączyły się do akcji mikołajkowej. Dziękujemy za wasze WIELKIE SERCE.

NAPISZ LIST! ZMIEŃ ŻYCIE!

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy wszystkich do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. 

Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie, możemy napisać list. Dlatego sekcja parlamentarna 29 listopada zorganizowała Maraton AI, aby walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu wspieraliśmy młodych ludzi z Białorusi, Iranu i Sudanu, których prawa człowieka zostały złamane. 

Nasi uczniowie napisali 291 listów.

 

WOLONTARIUSZE DOCENIENI! 

W Zamojskim Centrum Wolontariatu 11 grudnia 2019 roku odbyła się Gala Wolontariatu zorganizowana pod hasłem "Młodzi biało-czerwonej". Podczas Gali wręczono podziękowania najaktywniejszym wolontariuszom, koordynatorom i Klubom. 

Nagrodę Prezydenta Miasta Zamość otrzymała Natalia Semeniuk oraz Oliwia Radomska jako wyraz uznania dla szczególnej postawy, pełnej wrażliwości, otwartości i chęci niesienia pomocy osobom potrzebującym.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem", przeprowadziło w dniach 14-15 grudnia 2019 roku zbiórkę żywności w wybranych sklepach sieci Społem , oraz w sklepie Euro w Wielączy. 

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI W SPOŁEM

Celem zbiórki była pomoc żywnościowa dla rodzin, które ze względu na niepełnosprawność dziecka znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Do akcji włączyli sie również wolontariusze naszego liceum.

Wszystkim zaangażowanym osobom bardzo dziękujemy. 

2018/2019

„Kromka chleba dla sąsiada”

W piątek oraz sobotę (21-22.09) nasi wolontariusze zbierali żywność w sklepie sieci Biedronka pod hasłem "Kromka chleba dla sąsiada” zorganizowanej przez Caritas Polska Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Celem zbiórki było zgromadzenie żywności, która zostanie przekazana osobom ubogim oraz uświadomienie społeczeństwa na ich potrzeby i los. 

Akcję wsparł również Prezydent Miasta, Andrzej Wnuk. 

Oficjalne zakończenie akcji w Zamościu odbyło się w niedzielę w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski podczas Mszy św. o godz. 11:30, po której nastąpiło symboliczne dzielenie się chlebem.

Do akcji "Kromka chleba dla sąsiada” można dołączyć także wysyłając sms charytatywny pod hasłem 'KROMKA” na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem 'KROMKA”.

W zbiórce udział wzięli: 

Natalia Duszejko (IIIg), Katarzyna Bartoń (IIIg), Krzysztof Kiecana (IIIg), Aneta Nizioł (IIe), Julia Małecka (IIe), Oskar Heidner (IIi), Aleksandra Płonka (IIi), Grzegorz Lipiec (IIIg), Dominik Jaszczak (IIc), Sebastian Wróbel (IId), Klaudia Zarębska (IIIh). 

Wszystkim zaangażowanym wolontariuszom bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze zbiórki. 

http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/7881,kromka-chleba-dla-sasiada

KUP CEGIEŁKĘ I POMÓŻ ŁUKASZOWI CHODZIĆ!

Tegoroczna akcja, stawia za cel pomoc 15-letniemu Łukaszowi Flis, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego niweluje wzmożone napięcie mięśniowe przez ćwiczenia i intensywną rehabilitację wpisaną w jego codzienne życie. Specjalistyczne rowery wspomagające pracę mięśni nóg tj. trójkołowy elektryczny i stacjonarny typu Orbitrek, oprócz rehabilitacji ułatwią wypracowanie stabilniejszego chodu. 

Koszt takiego sprzętu to około 10 000 zł, dlatego od naszej ofiarności i wrażliwości zależeć będzie ułatwienie Łukaszowi utrzymania równowagi i prawidłowego chodu. 

Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji. 

Z DOŚWIADCZEŃ WOLONTARIUSZKI – LEKTURA NIE TYLKO DLA WOLONTARIUSZY

Człowiek im bardziej uświadomiony, tym mniej się boi; to właśnie sama nieświadomość powoduje strach, lęk przed nieznanym. Jest chyba wiele osób, które chciałyby zostać wolontariuszami, ale czasami czegoś się obawiają. Myślą, że się nie nadają, że to nie dla nich. Tymczasem autorka książki „Z doświadczeń wolontariuszki”, która sama przez wiele lat pomagała innym, pisze, że tego wszystkiego można się nauczyć. Więc nie ma czego się bać, a ta książka ma nas tylko w tym przekonaniu utwierdzić.

Janina Ludowska, autorka książki, po śmierci swojego syna, który zmarł z powodu AIDS, czynnie zaangażowała się w pomoc osobom zakażonymi. Pracowała w sztokholmskim Domu Gościnnym, ale pomagała także w Polsce. Dwa razy do roku przyjeżdżała do Polski, gdzie prowadziła wykłady o HIV i AIDS, a także wspierała chorych i zakażonych wirusem w polskich szpitalach czy więzieniach.

Aby podsumować swoją działalność, ale także, by lepiej doinformować społeczeństwo, Janina Ludowska napisała książkę, w której porusza głównie temat wolontariatu, pomocy osobom z HIV/AIDS oraz ogólnie – informuje o tym, co to jest AIDS i HIV.

Autorka książki o AIDS i HIV bez wątpienia ma dużą wiedzę. W końcu od samego początku, gdy tylko wykryto ten problem, pomaga osobom chorym. Początki były trudne zarówno w Szwecji, jak i w Polsce, jednak w Polsce sytuacja była o wiele gorsza. W Szwajcarii był większy dostęp do leków „wydłużających życie”, a chorzy byli traktowani w miarę ze zrozumieniem. W Polsce to było zupełnie inaczej… Dostęp do leków był bardzo trudny, z uwagi na to, że te leki były drogie. Także samo społeczeństwo nie potrafiło zaakceptować chorych. Zakażeni byli traktowani „inaczej”, bano się, że mogą zarazić drogą kropelkową lub przez sam dotyk, dlatego często izolowano ich od reszty społeczeństwa…

O prócz tematu AIDS i HIV, w książce przeczytamy dużo o wolontariacie. Być może wiele osób chciałoby zostać wolontariuszem, ale czegoś się boją. A boją się głównie z braku wiedzy. Autorka, jako wolontariusza z wieloletnim doświadczeniem, skuteczne rozwiewa wszystkie wątpliwości. Wolontariat może przynieść dużo korzyści nie tylko osobom, którym pomagamy, ale także nam samym. Uczy nas tolerancji, wrażliwości i akceptacji drugiego człowieka. Na początku być może będziemy w tej kwestii trochę nieporadni, ale, jak pisze sama autorka, wolontariatu można się nauczyć – trzeba tylko chcieć.

Pomoc dla Hospicjum

Nasza szkoła w  w bieżącym roku szkolnym przystapiła do programu Pola Nadziei realizowanym na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Poniżej przedstawiamy krótką historię tej placówki

Hospicjum Santa Galla założone zostało w 1998 roku w Łabuńkach Pierwszych przez Zgromadzenie Misjonarzy Krwi Chrystusa, które w Polsce ma pięć domów zakonnych i jedno hospicjum właśnie pod Zamościem.

Dyrektorem hospicjum jest ks. Michał Przybysz (ma 42 lata i pochodzi z okolic Stalowej Woli) przybył tutaj , jako kleryk. Odbywał praktyki, pracował, przyglądał się pracy w hospicjum. W 2002 roku został wyświęcony na kapłana w Częstochowie. I wtedy postanowił wrócić do Łabuniek. Od 14 lat jest tam dyrektorem. Początkowo działalność hospicjum obejmowała wyjazdy do domów pacjentów, od stycznia 2000 roku w odremontowanej oficynie zachodniej funkcjonuje oddział stacjonarny, gdzie w chwili obecnej przewidziane są miejsca dla 14 pacjentów głównie z chorobą nowotworową oraz innymi chorobami w stanie terminalnym. Placówka mieści się na terenie XIX wiecznego zespołu parkowo-pałacowego w Łabuńkach, w skład którego wchodzi pałac, dwie oficyny, całość otacza 12 hektarowy park. 

W kwietniu 2003 r. w odremontowanej oficynie wschodniej uruchomiona została kuchnia, w której przygotowujemy posiłki dla naszych pacjentów. Opieka świadczona w oddziale stacjonarnym oraz w domu pacjenta jest bezpłatna, pacjent i jego rodzina nie ponosi żadnych kosztów związanych z pobytem i opieką w naszym hospicjum. Dokumenty potrzebne do przyjęcia chorego do hospicjum:

  • skierowanie od lekarza
  • karty informacyjne o przebiegu leczenia
  • zgoda osoby ubiegającej się o przyjęcie lub jej opiekuna
  • dokument tożsamości
  • potwierdzenie ubezpieczenia

Pomoc hospicjum nie kończy się z chwilą śmierci pacjenta. Zmarli otaczani są modlitwą, a rodzinie służymy pomocą i wsparciem w przeżyciu trudnych chwil związanych ze śmiercią bliskiej osoby. Każdego roku w listopadzie odprawiana jest Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych pacjentów, na którą zapraszane są rodziny zmarłych.

2017/2018

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniu 14 stycznia 2018 roku odbył się 26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tradycyjnie jak co roku w kweście wzięli udział wolontariusze 56 osób) naszej szkoły.

Część wolontariuszy wsparła MDK w Zamościu podczas liczenia zebranych pieniędzy. (Wiktoria Run, Natalia Ryńko, Natalia Węcławik, Maria Iwanicka, Joanna Banach, Izabela Opoka, Diana Czochrowska, Krzysztof Kiecana, Olimpia Kaczorowska, Grzegorz Sarafin, Barbara Ptak, Kinga Sowa, Agnieszka Sykała).

 

Udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to czas, który jednoczy, czas gdy doświadczamy jak ważny jest każdy nawet ten najdrobniejszy gest pomocy i jak ogromna satysfakcja płynie z pomocy innym i bycia potrzebnym.

 

Wolontariusze WOŚP: Diana Czochrowska, Krzysztof Kiecana, Olimpia Kaczorowska, Grzegorz Sarafin, Barbara Ptak, Kinga Sowa, Agnieszka Sykała, Wiktoria Run, Natalia Ryńko, Natalia Węcławik, Maria Iwanicka, Joanna Banach, Izabela Opoka, Magda Kmieć, Weronika Bielińska, Klaudia Bochenko, Daniel Ząbek, Natalia Mróz, Katarzyna Pawłowska, Magdalena Kobylas, Kamila Duda,  Paulina Kierepka, Sebastian Wróbel, Aleksandra Paszko, Natalia Granda, Marta Mielnicka, Dominika Dumała, Oliwia Radomska, Aleksandra Figiel, Paulina Łopuszyńska, Daria Piwko, Katarzyna Kukiełka, Karolina Klus, Krzysztof Kiecana, Aleksandra Pataj, Diana Siemko, Kamil Mazurek, Natalia Królikowska, Zuzanna Mikuła, Wiktoria Buczek, Aleksandra Bakun, Krzysztof Madej

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc i serce.

 

Turniej Charytatywny dla Patryka

Patryk to pacjent stowarzyszenia „Krok za krokiem”. Chłopiec jest w śpiączce. Zapadł w nią kilka lat temu po wypadku. Szansą dla niego jest dalsza, kosztowne leczenie, rehabilitacja i leki.

 

Nasi wolontariusze (Natalia Królikowska (II f), Ilona Śliwa (II f), Marta Otłowska (II f), Kinga Boniek (I h) włączyli się do akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dawcy Uśmiechu – Smile Donors i Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu.

Świąteczny Charytatywny Turniej Piłkarski – Patryk obudź się ! odbył się 26 grudnia 2017 r. na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu. Wydarzenie otrzymało Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Zamość. Całe przedsięwzięcie miało charakter charytatywny, sportowy 

i społeczny. Głównym celem turnieju było zebranie środków finansowych za pośrednictwem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” na leczenie i rehabilitację dla Patryka.

Podczas turnieju zagrało 24 drużyny, m.in. z I Liceum w składzie: Olimpia Kaczorowska 

(I h), Wiktora Koniec (I h), Kornelia Kulesza (III c), Kinga Boniek (I h), Ewa Mil (III c), Katarzyna Hawrylak (III f), Kinga Radlińska ( III b). 

 

Udało się zebrać 26000,41 zł

Turniej obfitował w wiele atrakcji. O godz. 16:00 przed finałem odbyła się część oficjalna z aukcjami oraz pokazem artystycznym. Wystąpili m.in. Michał Rycaj – Mistrz Świata we Freestyle Football oraz jego uczniowie (m.in. Kamil Skwaryło (III c)  z Akademii MichRyc. Wystąpili  ze swoim pokazem sztuk walki także sekcja Grappling/BJJ – Stronghold Team Zamość Judo „Legion” Zamość.  

Wszystkim, którzy poświęcili swój czas i włączyli się do akcji bardzo dziękujemy.

 

WIGILIA W SZPITALU

Wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem to już tradycja na oddziale paliatywnym, opiekuńczo- leczniczym i pediatrycznym zamojskiego szpitala. 

Wolontariusze odwiedzili pacjentów z małymi niespodziankami. Wręczając pacjentom stroiki, składając życzenia chcieli być choć na chwilę z pacjentami w tym szczególnym czasie. Wolontariusze zadbali także o świąteczny wystrój Szpitala.

 

NAPISALIŚMY 520 LISTÓW

Po raz kolejny nasze liceum wzięło udział w międzynarodowym Maratonie Pisania Listów Amnesty International. W to niezwykłe przedsięwzięcie zaangażowała się niemal cała społeczność szkolna.

 

Razem udało się napisać 520 listów, by walczyć z niesprawiedliwością i dbać o przestrzeganie praw człowieka.

Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję.

 

SZLACHETNA PACZKA

To ludzie pomagają, nie rzeczy. Szlachetna paczka to system pomnażania dobra. To dobro już działa i pomnaża się w tych, którzy przyłączyli się do akcji i wiedzą, że więcej szczęścia jest w dawaniu. Radością i wzruszeniem reagowały rodziny, które w tym roku otrzymały Szlachetną Paczkę, przygotowaną przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Dzięki szlachetności i pomocy darczyńców udało się nam przygotować paczki dla siedmiu „naszych” rodzin. Dziękujemy za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Działająca w naszej szkole sekcja charytatywna zorganizowała kiermasz ozdób  bożonarodzeniowych. Przepiękne prace: kartki, stroiki, choinki, bombki wykonali uczniowie naszego liceum pod kierunkiem pani Małgorzaty Dybiec i pani Agnieszki Niańko. Podczas kiermaszu można było zaopatrzyć się również w śliczne aniołki i świece, których sprzedażą zajęli się wolontariusze Caritas pod kierunkiem księdza Jerzego Frankiewicza.

Kwota uzyskana ze sprzedaży ozdób wyniosła  ponad 560 złotych. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli inicjatywę wolontariuszy.

POMOC DLA IGORKA

Igorek Kotowski przyszedł na świat z bardzo rzadką wadą serca – sercem jednokomorowym. Aby żyć musi poddać się kosztownej operacji. Koszt operacji znacznie przewyższa możliwości finansowe jego rodziców. Dlatego wolontariusze naszej szkoły zaangażowali się w pomoc Igorkowi, organizując kawiarenkę charytatywną.

Wszystkim darczyńcom dziękujemy. Pieniądze można wpłacać na konto fundacji Sie Pomaga https://www.siepomaga.pl/igorkotowski

DZIEŃ DAWCY DLA ADRIANA I INNYCH

W weekend 16 i 17 grudnia 2017 r. w Galerii Twierdza w Zamościu stanęły stoiska fundacji DKMS, gdzie grupa 50 wolontariuszy naszej szkoły rejestrowała potencjalnych dawców szpiku. Weekendowa akcja odbyła się pod hasłem „ Dzień Dawcy dla Adrianna i Innych”.  

Wszyscy wolontariusze zostali przeszkoleni, ale w razie wątpliwości dzwonimy do fundacji, tam stacjonuje lekarz i odpowiada na wszystkie pytania - wyjaśnia Katarzyna Poniatowska, koordynatorka stoiska w Galerii Twierdza. 

Akcja zakończyła się sukcesem, zarejestrowało się ponad 300 osób, co daje nowe szanse na życie dla osób, które czekają na przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Z całego serca pragniemy podziękować każdej osobie, która dołączyła do grona potencjalnych dawców. Gratulujemy podjęcia dobrej decyzji – dzięki temu może właśnie ktoś z nas uratuje życie innej osobie! Podziękowania należą się także wolontariuszom, którzy bezinteresownie wsparli akcję – BRAWO! :)

 

Happening dla Adriana

8 grudnia 2017 r. I Liceum Ogólnokształcące wspólnie z Fundacją DKMS zorganizowało happening mający na celu nagłośnienie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod hasłem „Zagrajmy dla Adriana, razem możemy więcej”. 

 

 

Uczniowie pojawili w mikołajowych czapkach, z transparentami, chorągiewkami oraz białymi i czerwonymi balonami, gdzie młodzież I LO rozpoczęła wydarzenie muzycznym koncertem na Rynku Solnym.

 

 

 

W happeningu uczestniczył również Prezydent Andrzej Wnuk, rodzina Adriana, przedstawiciele DKMS oraz II Liceum w Zamościu. 

Następnie uczestnicy utworzyli pochód, który przeszedł przez zamojski Rynek Wielki, rozdając ulotki, balony i chorągiewki. 

Zachęcali mieszkańców do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku prowadzonej przez DKMS aby pomóc w znalezieniu bliźniaka genetycznego dla 13-letniego Adriana Kielara z Łabuń Reformy, który ponownie musi stoczyć walkę z białaczką.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji Adrian, oraz inne potrzebujące osoby znajdą potencjalnych dawców.

Wszystkim, którzy włączyli się do zorganizowania happeningu bardzo dziękujemy.

Akcje te odbędą się już w przyszły weekend:

sobota, 16 grudnia

9.00 - 21.00 – Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość

10.00 - 20.00 – Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość

niedziela, 17 grudnia

10.00 - 20.00- Galeria Twierdza, ul. Przemysłowa 10, Zamość

10.00 - 20.00 – Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Rynek Wielki 13, Zamość

9.00 - 21.00 – Carrefour, ul. Lwowska 56, Zamość

10.00 - 18.00 – Dom Kultury w Łabuniach, ul. Parkowa 9.

 

Gala Wolontariatu 

Zamojskie Centrum Wolontariatu w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia funkcjonowania Stowarzyszenia. Okazją do świętowania była Gala Wolontariatu w dniu 5.XII.2017 r.

Tradycyjnie też, podczas gali wyróżniono najaktywniejszych wolontariuszy, doceniono kluby wolontariusza i ich koordynatorów.  Podziękowania otrzymali również wolontariusze naszej szkoły: Emilia Serecka (IIIe), Weronika Lisiewicz (IIe), Kinga Radlińska (IIIb), Weronika Mulawa (IIIc), Julia Źwiernik (IIIe), Katarzyna Malczewska (IIIb), Aleksandra Kuźma (II i), Kinga Koziej (II i)  oraz koordynatorka wolontariatu p. Agnieszka Niańko.  Nagrodą Prezydenta Miasta Zamość wyróżniona została Emilia Serecka (III e).

Z okazji 15-lecia Centrum Wolontariatu Pani Dyrektor Bożena Krupa przekazała twórczyniom Zamojskiego Centrum Wolontariatu p. Krystynie Rybińskiej–Smyk oraz p. Ewie Szczepańskiej drobny upominek, dziękując za długoletnią współpracę. 

 

Pomocnicy Mikołaja

"I Ty zostań Świętym Mikołajem" - pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole kolejna świąteczna zbiórka słodyczy i maskotek dla Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu. To dzięki ludziom o wielkich sercach przez trzy tygodnie, udało się zgromadzić kilkadziesiąt paczek dla podopiecznych.

Dziękujemy wszystkim klasom, które w sposób szczególny włączyły się do akcji mikołajkowej. Dziękujemy za wasze WIELKIE SERCE.

Nakrętki dla Natalki

Zbieramy nakrętki dla Natalii Saczek, która urodziła się z wrodzonym brakiem prawej rączki i kości ramieniowej. Pojemniki na nakrętki znajdują się na korytarzach szkoły. Dziękujemy za wsparcie akcji.

„PIERWSZA POMOC, NIE BÓJ SIĘ DZIAŁAĆ”

Wraz z upływającym czasem zmniejsza się szansa na przeżycie rannego / rannej. Udzielanie pierwszej pomocy nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wykonać kilka prostych czynności.

Grupa wolontariuszy naszej szkoły 9-13 grudnia 2017 uczestniczyła w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanym przez Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

 

W szkoleniu udział wzięły: 

Patrycja Nowosadzka (IIi), Anna Umińska (IIi), Paulina Wyłupek (IIi), Oliwia Ziętek (IIi), Monika Fusiarz (IIi), Angelika Książka (IIi), Paulina Jamroż (IIi), Paulina Mielnicka (IIh), Joanna Horoch (IIh).

 

Znicz dla Lwowa

 

Wolontariusze naszej szkoły zorganizowali akcję zbierania zniczy, które zapłonęły na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim, Obrońców Lwowa w dniu 11 listopada ku pamięci poległych polskich żołnierzy. Zbiórka jest wspólnym przedsięwzięciem z biurem turystycznym „Quand”.

 

„Kromka Chleba dla sąsiada”

19 września br. w sklepach sieci „Biedronka” wolontariusze naszej szkoły zbierali żywność dla samotnych i starszych osób. Akcja nosi nazwę „Kromka Chleba dla sąsiada” i ma na celu zgromadzenie żywności, która zostanie przekazana osobom ubogim oraz uświadomienie społeczeństwa na ich potrzeby i los.

Częścią akcji będzie wspólne dzielenie się chlebem, organizowane w niedzielę 24 września przez Caritas na rynkach polskich miast oraz w parafiach, w których działają Parafialne Zespoły Caritas. Wydarzenia te będą wyrazem łączności z ubogimi oraz symbolem Caritas – miłości mądrej i praktycznej, rozumiejącej, że najważniejszą rzeczą jest dzielenie się sercem.

 

W akcji charytatywnej udział wzięli:

Magda Kmieć IIe

Rafał Kostrubiec IIe

Aleksandra Paszko IIe

Izabela Wasyluk IIe 

Grzegorz Lipiec IIg

Zuzanna Mikuła IId

Wiktoria Buczek IId

 

Koncert zespołu „Drewlanie”

W dniu 19 września br. uczniowie I LO (klasy I f, II d) wzięli udział w koncercie charytatywnym zespołu „Drewlanie”, który odbył się w Zamojskim Domu Kultury. Zespół „Drewlanie” istnieje już od 35 lat. Nazwa pochodzi od mniejszości narodowej zamieszkującej tereny Ukrainy. Muzycy są z Żytomierza, oddalonego o sto kilometrów od Kijowa.  Grają muzykę popularną, rockową oraz ukraińskie i polskie piosenki ludowe. Dbają o kontakt z publicznością, zachęcając do wspólnego śpiewania. Występ ukraińskich muzyków był dobrą zabawą, dostarczył dużo pozytywnej energii, a przede wszystkim miał szlachetny cel. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na Fundusz Humanitarnej Pomocy Mieszkańcom Wschodniej Ukrainy.

„Lubelszczyzna dla Syrii”

18 września 2017 roku na Zamku Lubelskim, nasi wolontariusze uczestniczyli w spotkaniu „Lubelszczyzna dla Syrii”, podczas którego kilkudziesięciu sygnatariuszy złożyło podpis pod Deklaracją na rzecz pomocy poszkodowanym w wyniku wojny w Syrii. 

Sygnatariuszami dokumentu są przedstawiciele środowisk kościelnych, rządowych, samorządowych oraz biznesowych.

Akcja „Lubelszczyzna dla Syrii”, spełniać ma dwa kryteria. Pierwszym z nich jest zebranie pieniędzy na odbudowę i remont domów rodzin syryjskich, które zostały zniszczone podczas wojny. Drugie natomiast, to uwrażliwienie na ogrom tragedii, która spotkała bezbronnych ludzi w ich ojczyźnie.

Zachęcamy do wsparcia akcji „Lubelszczyzna dla Syrii”, której celem jest zebranie środków finansowych na odbudowę domów w Aleppo i innych miastach Syrii, które ucierpiały w wyniku prowadzonych działań wojennych. 

W akcję można włączyć się wpłacając datki pieniężne na konto bankowe:

 

  • PLN: 63102049000000850230555762 z dopiskiem „Lubelszczyzna dla Syrii”
  • EUR: PL30102049000000870230555773 z dopiskiem „Lubelszczyzna dla Syrii”

 

lub wysyłając SMS o treści RATUJE pod numer 72405 (koszt 2,46 z VAT)

 

2016/2017

 

KAWIARENKA DLA IGORKA

Igorek w 13-tej dobie życia przeszedł pierwszy zabieg w obrębie serca tzw. banding tętnicy płucnej. Na naczynie założono specjalną opaskę, która ograniczała przepływ krwi. Mimo, że po 4-dniach Igorek został odłączony od respiratora i sam oddychał, to nadal borykał się z uciążliwą dla tak małego i wyczerpanego dziecka infekcją. Po 11-dniach spędzonych na Oddziale Intensywnej Terapii został przewieziony na Oddział Kardiologiczny, gdzie przebywał do 22.01.2016r. Tego dnia, dokładnie miesiąc po przyjściu na świat został wypisany do domu.

Przed Igorkiem jeszcze dwie operacje na otwartym sercu, tzw. właściwe zabiegi korygujące jego wadę. Serce Igora nigdy nie będzie wyglądało jak zdrowe to jednak operacje sprawią, że będzie pracowało tak, jak powinno. Pierwsza z operacji powinna odbyć się ok. 6 miesiąca życia dziecka, druga - gdy dziecko ma 2,5 roku. 

 

Igorek ma już prawie rok a operacja nadal nie została wykonana. Chore serce pilnie potrzebuje zabiegu, chłopiec funkcjonuje jedynie na wykonanym w okresie noworodkowym bandingu, co stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

 

SZKOLENIE DLA WOLONTARIUSZY

 

Wolontariusze I Liceum: Beata Karska, Weronika Rechul, Wiktoria Kozicka, Katarzyna Szafran, Emilia Serecka, Weronika Mulawa, Weronika Lisiewicz, Milena Otłowska, Sylwia Zawiślak, Natalia Flor, Aleksandra Kuźma, Aleksandra Proć, Agnieszka Makowska  4 lutego oraz 11 lutego 2017r., uczestniczyły w specjalistycznym szkoleniu z zakresu opieki nad osobami w podeszłym wieku.

 

25 FINAŁ WOŚP

Dnia 15 stycznia 2017 r. już po raz 25 „zagrała” w Zamościu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 500 wolontariuszy z naszego regionu w tym 50 z I LO w Zamościu kwestowała na zakup sprzętu medycznego, również dla zamojskich szpitali i instytucji medycznych.

Pieniądze zebrane podczas XXV Finału zostaną przeznaczone dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Wolontariuszom dziękujemy!

 

KAWIARENKA CHARYTATYWNA

Samorząd Uczniowski oraz wolontariusze naszej szkoły zorganizowali kawiarenkę charytatywną. Dochód ze sprzedaży ciasta, przeznaczony został na pomoc ubogiej ludności po katastrofie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Żyją na terenach skażonych promieniowaniem jonizującym, ale wspólnie podkreślają: "tu się urodziłem i tu umrę!". 

Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy.

 

TURNIEJ CHARYTATYWNY

Ponad 13 tysięcy złotych zebrali podczas Turnieju Charytatywnego – organizatorzy, Dawcy Uśmiechu, nieformalna grupa działająca w strukturach ZCW oraz wolontariusze I LO Katarzyna Szafran, Wiktoria Kozicka, Sylwia Zawiślak, Weronika Zawiślak.

Pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację Kuby, chłopca, który uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu.

Dawcy Uśmiechu to Małgosia Ostasz, Mateusz Prus i Kamil Tomczyszyn, wspaniali wolontariusze, którzy potrafią zjednywać i przekonywać do swoich idei sportowców, sponsorów, koleżanki, kolegów i... ludzi dobrej woli. Przykładem jest ten świąteczny turniej, który odbył się 26 grudnia i zgromadził w hali zamojskiego OSIR prawie 300 osób! Oprócz rywalizacji piłkarzy (24 drużyn) odbyły się: aukcja, loteria, atrakcyjne pokazy oraz kwesta. 

 

Wielkie dzięki i wielkie gratulacje! Takich wolontariuszy, takich “dawców uśmiechu” potrzebuje ZCW i potrzebuje nasze miasto!

 

WIGILIA W SZPITALU

Wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem to już tradycja na oddziale paliatywnym, opiekuńczo- leczniczym i pediatrycznym zamojskiego szpitala. 

Wolontariusze odwiedzili pacjentów z małymi niespodziankami. Wręczając pacjentom stroiki, składając życzenia chcieli być choć na chwilę z pacjentami w tym szczególnym czasie. Wolontariusze zadbali także o świąteczny wystrój Szpitala.

 

Kolędnicy ze śpiewem i modlitwą na ustach wchodzili do każdej sali. Po tym kolędowaniu dostaliśmy niezwykłego „energetycznego kopa”, który pobudził nas do intensywniejszej pracy. Każde nasze kolędowanie uczy mnie coraz większej empatii wobec ludzi, ale także doskonale uświadamia mi, jak ważne jest to, aby mieć otwarte serce na pomoc drugiemu człowiekowi, w tym przypadku na pomoc dzieciom, które przecież tak niewiele potrzebują, aby mogły być szczęśliwe – mówią wolontariusze.

 

SZLACHETNA PACZKA - POMAGAMY

Szlachetna paczka to ogólnopolski program pomocy ludziom w trudnej sytuacji. To system pomnażający dobro, łączący tysiące ludzi: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje aż 2,1 mln ludzi. Każdemu, kto zmaga się z biedą i traci siły, by walczyć dalej, kibicują tysiące wolontariuszy i darczyńców SZLACHETNEJ PACZKI! Razem możemy wygrać. Radością i wzruszeniem reagowały rodziny, które w tym roku otrzymały Szlachetną Paczkę przygotowaną przez wolontariuszy naszej szkoły. Pomoc otrzymało 10 rodzin. 

Szczególne podziękowania składamy również uczniom klasy II b i II c, którzy zrezygnowali z mikołajek klasowych, przekazując pieniążki na pomoc innym. 

 

Bardzo dziękujemy.

 

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W piątek 16 grudnia odbył się kiermasz bożonarodzeniowy przygotowany przez uczniów nasze szkoły, którzy należą do sekcji artystycznej. 

Na barwnym, kolorowym stole znalazły się choinki, bombki, kartki świąteczne, pierniczki i inne świąteczne cudeńka, które można było zakupić za niewielką odpłatnością. 

Prace przeznaczone na kiermasz cieszyły się dużym zainteresowaniem i nikogo nie trzeba było zachęcać do nabycia ręcznie wykonanych ozdób świątecznych. 

 

Tym, którzy odwiedzili nasz kiermasz serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejny. 


„TAK, POMAGAM” – zbiórka żywności Caritas

Wolontariusze naszej szkoły jak co roku włączyli się w akcję Caritas, zbierania żywności w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce. Młodzież w dniu 10 grudnia 2016 roku zbierała artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, z których placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki i paczki dla osób ubogich i potrzebujących. 

Paczki żywnościowe z artykułami spożywczymi trafiają w pierwszej kolejności do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, do osób starszych samotnych oraz rodzin, które dotknięte zostały trudną sytuacją losową. 

 

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

 

AMNESTY INTERNATIONAL

Sekcja parlamentarna samorządu uczniowskiego zorganizowała 8 grudnia Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane. Maraton organizowany jest zawsze w weekend w okolicy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, obchodzony w rocznicę podpisania przez ONZ w 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Listy, jak podkreśla AI, od początku istnienia organizacji są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Maraton Pisania Listów pokazuje, w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią +nie+ łamaniu praw człowieka.

Dzięki zaangażowaniu mamy wpływ na otaczający nas świat. Żeby zmienić życie drugiej osoby, wystarczy kartka i długopis. 

AI podkreśla, że co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Amnesty wskazuje, że dzięki zeszłorocznej akcji doprowadzono do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził ponad 40 lat w więziennej izolatce w USA oraz uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań. 

W ubiegłym roku w Polsce napisano ponad 270 tys. listów. Na całym świecie napisano ich w sumie 3,7 mln.

 

My napisaliśmy 311 listów. 

 

DZIEŃ WOLONTARIATU

Wolontariat to wspaniała inicjatywa, z dnia na dzień stająca się coraz bardziej popularna. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przyczyniają się do tego również uczniowie naszej szkoły. W I Liceum wolontariat istnieje już od 14 lat, w trakcie których brał udział w niezliczonych akcjach na rzecz potrzebujących. Dlatego 1 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariuszy, w auli I Liceum mieliśmy niewątpliwą przyjemność obejrzeć Galę Charytatywną, aby w pewien sposób uhonorować wszystkich naszych szkolnych, bezinteresownych działaczy.

Jak zawsze, atrakcje były bardzo różnorodne. Cała uroczystość rozpoczął krótki koncert uczniów naszej szkoły. I niestety, nawet najwymyślniejsze epitety nie oddadzą tego, co przekazali nam artyści swoją muzyką. A może to lepiej, że takie 'perełki' możemy usłyszeć tylko podczas specjalnych okazji?

Kolejnym punktem naszego spotkania było nagrodzenie wolontariuszy, którzy 5 i 6 listopada w Galerii Twierdza w Zamościu rejestrowali potencjalnych Dawców Szpiku. Podziękowania i dyplomy wręczyła p. Krystyna Rybińska-Smyk z Zamojskiego Centrum Wolontariatu, który był głównym ogranizatorem akcji DKMS. Wyrazy uznania otrzymali również wolontariusze zaangażowani w Dzień Papieski.

Jak się okazuje, działalność charytatywna daje również inne możliwości niż (choć przecież najważniejsza) satysfakcja. Poznaliśmy Rebeccę z Hiszpanii, Alexandrę z Węgier i Biagio z Włoch, którzy ( należą do organizacji Krok za krokiem i )przyjechali do Polski w ramach projektu Erasmus+. Ma on na celu m.in. upowszechnianie tolerancyjności, zapoznawanie młodych ludzi z odmiennymi kulturami, podwyższenie umiejętności językowych oraz, a właściwie przede wszystkim, zwiększenie wrażliwości na problemy ludzi bez względu na wiek, narodowość czy przekonania.

Kulminacyjnym punktem Gali była projekcja dzieła naszych licealistów- Teleexpress Wolontariatu! W tym odcinku dowiedzieliśmy się, co skłania uczniów do uczestniczenia w akcjach na rzecz innych osób, czy przeszkadzają one w nauce oraz zapoznaliśmy się z najnowszymi działaniami naszej sekcji charytatywnej.

 

Na zakończenie naszej relacji mamy pewien bonus dla osób, które zastanawiają się, o co tyle szumu, jaki jest sens działania w wolontariacie, skoro nie dostajemy nic w zamian. Odpowiemy słowami Ghandi'ego: "Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym".

 

Gala Wolontariatu

Gala Wolontariatu i Inicjatyw Społecznych to  okazja do wyróżnień dla tych, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas innym.

Kierujące pracami Zamojskiego Centrum Wolontariatu Ewa Szczepańska oraz Krystyna Rybińska-Smyk wręczyły dyplomy i podziękowania aktywnym wolontariuszom, jak i działającym przy placówkach oświatowych szkolnym klubom i kołom wolontariatu. 

Takie podziękowania otrzymali również wolontariusze naszej szkoły: Milena Otłowska, Sylwia Zawiślak, Natalia Flor, Emilia Serecka oraz koordynatorki wolontariatu p. Bożena Krupa i p. Agnieszka Niańko.  Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Zamość otrzymała Wiktoria Kozicka

Gratulujemy!!!


Pomóż dzieciom przetrwać zimę

Grupa wolontariuszy naszej szkoły 18 listopada 2016r. wzięła udział w akcji  „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” w sklepach PSS Społem.

 

W zbiórce darów uczestniczyli: Dawid Smalcuga, Jan Siulkowski, Natalia Flor, Weronika Lisiewicz, Sylwia Zawiślak, Aneta Chacia, Marta Otłowska, Ilona Śliwa, Agata Burda, Karol Pastuszak, Natalia Żurek, Weronika Prządka, Joanna Trześniowska, Ewa Batorska, Tomasz Klimek. 

Z zebranej żywności przygotowano 206 paczek żywnościowych, które zostaną przekazane rodzinom i osobom objętym świadczeniami pomocy społecznej.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom oraz darczyńcom tegorocznej akcji PDPZ.

Wszystkim wolontariuszom dziękujemy.

 

Dzień Papieski

W tym roku I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu po raz pierwszy przyłączyło się do ogólnopolskiej zbiórki „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizowanej w ramach obchodów XVI Dnia Papieskiego.

W ramach obchodów licealiści przez kilka tygodni prowadzili kwestę na ulicach Zamościa i w okolicznych miejscowościach na stypendia dla uzdolnionych uczniów i studentów z niezasobnych rodzin, pochodzących z małych miejscowości. Zebrali dokładnie 3469,06 zł.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia działa od 16 lat. Z jej pomocy skorzystało już ponad 2,5 tys. młodych ludzi, nazywanych często "Żywym pomnikiem" św. Jana Pawła II. 

W zamojskim I LO jest aktualnie jej 3 stypendystów.

 

Koordynatorami zbiórki Agnieszka Niańko i s. Mirosława Kozioł.

 

Znicz dla Lwowa

Wolontariusze naszej szkoły zorganizowali akcję zbierania zniczy, które zapłonęły na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim, Obrońców Lwowa w dniu 11 listopada ku pamięci poległych polskich żołnierzy. Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920. Za każdy okazany gest życzliwości serdecznie wszystkim dziękujemy. Zbiórka jest wspólnym przedsięwzięciem z biurem turystycznym „Quand”.

 

Każdy może pomóc!

5 i 6 listopada od 9.00-20.00 w Galerii Twierdza w Zamościu grupa 50 wolontariuszy naszej szkoły rejestrowała potencjalnych Dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Łukasza Zwolana. Akcja zorganizowana została przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w Zamościu i zakończyła się duży sukcesem, ponieważ do grona Dawców dołączyło ok.460 osób. Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas bardzo dziękujemy.

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później, w ciągu miesiąca próbki materiału genetycznego są badane, a następnie co dwa tygodnie jest robiona aktualizacja bazy danych potencjalnych dawców. Osoby, które zostają zaliczone w poczet dawców dostają informację e-mailem lub telefonicznie. Wtedy muszą potwierdzić, czy nadal chcą pomóc.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo trudne. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi. 

Pomoc dla Mateusza

W środę 12 października w naszej szkole odbyła się kawiarenka charytatywna. Pieniądze przeznaczone zostały na pomoc 23 -letniemu Mateuszowi, który w listopadzie 2013 r. uległ wypadkowi w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Obecnie przebywa w rodzinnym domu, potrzebuje jednak  intensywnej i kosztownej rehabilitacji. Mateusz ma szansę na wybudzenie się ze śpiączki, jednak barierą jest kwestia finansowa. Pobyt w klinice jest kosztowny, a rodziny Mateusza nie stać na pokrycie takich kosztów.  Przed wypadkiem był pełnym energii chłopakiem, jego pasją była piłka nożna. Mamy nadzieję ze pieniądze z kawiarenki przyczynią się do poprawy zdrowia.

Pomóżmy Mateuszowi w powrocie do zdrowia !

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

 

W kawiarenkę zaangażowały się: Weronika Mulawa, Wiktoria Czapla, Aleksandra Durzyństa, Aleksandra Puchacz, Klaudia Rębacz, Aleksandra Sawa, Kinga Zarębska, Julia Źwiernik, Marta Buczkowska, Kaja Jadacka, Kornelia Kulesza, Katarzyna Łyciuk, Natalia Flor, Wiktoria Kozicka, Katrzyna Szafran, Milena Otłowska, Weronika Rechul, Sylwia Zawiślak. 

 

Wszystkim bardzo dziękujemy!

 

KAPSELKI DLA NATALKI

Każdego dnia odkręcamy butelki, pojemniki, soki i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to co trzymamy w ręku może być dla kogoś krokiem do poznania świata. Te małe , niepozorne nakrętki zbieramy dla Natalii Saczek, która urodziła się z wrodzomym brakiem prawej rączki i kości ramieniowej. 

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć akcję prosimy o wrzucanie plastikowych nakrętek w wyznaczone miejsca. Pojemniki znajdują się na korytarzach szkoły oraz u dyżurnego.

Choroba doświadczyć może nas w każdym okresie życia a każdy z nas bez względu na wiek zasługuje na pomoc i wsparcie innych.

 

POMÓŻMY DANIELOWI ZOBACZYĆ ŚWIAT

Dzięki zaangażowaniu naszej szkoły w poprzednich akcjach Fundacji Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, pomogliśmy uwierzyć wielu osobom, że życie jest piękne,

a ludzie dobrzy. W świetle tych pięknych aspektów, pragniemy po raz kolejny zachęcić do udziału w akcji charytatywnej.

Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 19-letniemu Danielowi Czerniak, który 

od 7-go miesiąca życia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe objawiające się niedowładem czterokończynowym oraz padaczką lekoodporną. Daniel wymaga całodobowej pomocy i opieki ze strony bliskich. Daniela oraz jego młodszego brata samotnie wychowuje matka. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. rowerowózek ułatwi Danielowi podróżonanie z najbliższymi i ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej akcji. Zakup cegiełek pomoże Danielowi  zrealizować swój cel.

Sprzedażą cegiełek zajmuje się Aleksandra Kozłowska oraz sekcja charytatywna.  

2015/2016

 

POMOC DLA PIOTRKA

Emilia Serecka i Milena Makowska- wolontariuszki naszej szkoły włączyły się w akcje zoorganizowaną przez Zamojskie Centrum Wolontariatu, Dawcy Uśmiechu – Smile Donors, Caritas Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, Zamojska Liga Szóstek, SS Cyrkulatka, STS Gryf.  Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Gmina Zamość.

Środki zebrane podczas rozgrywek zostały przekazane na operacje i rehabilitację piłkarza Piotra Bargieła, który  podczas meczu piłki nożnej doznał groźnego urazu kolana. Aby wrócić do sprawności oraz dalszego czynnego uprawiania sportu potrzebuje bardzo kosztownej operacji i rehabilitacji, a sytuacja finansowa Piotrka nie pozwala mu na podjęcie operacji i rehabilitacji. Podczas turnieju udało si ę zebrać się ponad 1600 zł. 

 

Zaangażowanym wolontariuszkom bardzo dziękujemy.

 

Dobro niesione w kilometrach …

Złotówka do złotówki, a wszystko po to, by dobro niesione potrzebującym zmierzyć w kilometrach. Jak zawsze wolontariusze naszej szkoły włączyli się w akcję pomocy osobom potrzebującym. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać 357 zł. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. 

Wśród wolontariuszy, którzy szczególnie zaangażowali się w zbiórkę były: Wiktoria Kozicka oraz Katarzyna Szafran. Finał  akcji Kilometry Dobra Caritas odbył się 5 czerwca na Rynku Wielkim w Zamościu. Ambasadorami tegorocznej zamojskiej kampanii zostali  Beata Ścibakówna, Waldemar Barwiński i Witold Paszt. Honorowy patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

 

TURNIEJ CHARYTATYWNY

Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, grupa wolontariuszy z „Dawcy Uśmiechu - Smile Donors”, Zamojska Liga Szóstek oraz wolontariusze I LO- Katarzyna Szafran, Wiktoria Kozicka oraz Aleksandra Kołodziejczyk uczestniczyły w  Wielkanocnym Turnieju Charytatywnym na rzecz rodziny Kapiców. Turniej odbył się na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu 28 marca. Głównym celem była pomoc finansowa na rzecz rodziny Kapiców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać około 9 tys. złotych.  

Wszystkim którzy włączyli się w akcje bardzo dziękujemy.

 

TAK, POMAGAM!

Już po raz dziesiąty zorganizowana została przedświąteczna zbiórka żywności Caritas. Wolontariusze w całym kraju zbierali artykuły codziennej potrzeby takie jak: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, herbata, słodycze oraz konserwy mięsne i rybne, a także środki czystości, które trafią do najuboższych rodzin w Polsce.

 

W zbiórkę włączyli się również wolontariusze naszej szkoły: Monika Sarzyńska kl III i, Paulina Soboń kl III i, Alicja Binduga kl I f, Magda Augustynek kl If, Katarzyna Szafran kl II f, Wiktoria Kozicka kl IIe, Agnieszka Palonka kl I f, Jarosz Joanna kl If,  Patryk Bielawski kl If, Jakub Głuch kl I f, Kamil Pikor kl I g, Katarzyna Mędziak Ig, Dominik Bober Ig, Paulina Szwed Ig, Kamila Typiak Ig, Iwona Makara I g, Monika Żołyniak Ig, Hubert Moś Ig.

Wszystkim wolontariuszom bardzo dziękujemy!

 

POMOC DLA JAKUBA

W piątek 22.01.2016 r. w naszej szkole odbyła się kawiarenka charytatywna dla Jakuba, który przebywa od 11 lat w śpiączce w wyniku ciężkiego wypadku komunikacyjnego. Inicjatywa została organizowana wspólnie z sekcją charytatywną oraz wolontariuszami naszej szkoły, którzy na co dzień pracują w szpitalu. Dzięki kawiarence udało się zebrać  651 zł 20 gr.

Za zarobione pieniądze zakupione zostały: pampersy, dwa komplety pościeli, dwa prześcieradła, ręczniki, koce, balsamy przeciwodleżynowe, chusteczki nawilżające, a także przygotowaliśmy dla młodszego brata paczkę, w której znalazł się niezwykle ciekawy sprzęt sportowy. Wszystkim osobom, które wsparły  inicjatywę dziękujemy całym sercem!

WOLONTARIAT W SZPITALU

Spotkania odbywają się w piątki co tydzień od godz. 14.30 na oddziale medycyny paliatywnej w „starym szpitalu". Więcej informacji u Pani Dyrektor B. Krupy lub Pani Profesor A. Niańko.

Pragnę zachęcić wszystkich, którzy wahają się jeszcze do zaangażowania się w wolontariat. Życie jest zbyt krótkie by wybiegać daleko w przyszłość, ale możemy je odmienić teraz poprzez ciepło, dobro jakie wypływa z głębi naszego serca, a dobre uczynki są tego odbiciem. 

Zarówno Personel szpitala jak i Pacjenci przyjmują nas życzliwie i otwarcie. Wolontariusze pomagają pacjentom w drobnych czynnościach pielęgnacyjnych, zakupach, czytają książki, wychodzą na spacery, dają wszystko co mają – siebie. Są jak ciche anioły. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile nasza obecność daje drugiemu człowiekowi. Czasami wszystko czego potrzeba innym to serce, które ich wysłucha i zrozumie, gdy brakuje nadziei na lepsze jutro. 

Wolontariat sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na świat. Naprawdę jedno życie może przyczynić się do zmian. Każdy ma w sobie coś, co może podarować. Bądźmy tymi „jedynymi”. Bądźmy Aniołami… 

Zapraszam także do polubienia i śledzenia na bieżąco naszych akcji na fanpage’u Dawcy Uśmiechu na Facebook’u. 

https://www.facebook.com/DawcyUsmiechu.SmileDonors/?fref=ts

Koordynator Wolontariatu

Małgorzata Ostasz - absolwentka I LO

XXIV FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W niedzielę 10 stycznia odbył się 24 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

W  tym dniu w naszym regionie na ulice wyszło prawie 650 wolontariuszy – wśród nich znaleźli się również uczniowie naszej szkoły (55 wolontariuszy), którzy kwestowali pomimo zimowej aury. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli WOŚP!

NAPISALIŚMI 338 LISTÓW!

Od 4 grudnia w 675 miejscach w całej Polsce pisane były listy w obronie osób, których prawa zostały złamane. Młodzież naszej szkoły 10 grudnia 2015 r. również uczestniczyła w Maratonie Amnesty International - mówiąc "NIE" łamaniu praw człowieka! 

Napisaliśmy 338 listów, a KAŻDY Z NICH ma ogromne znaczenie, bo może stać się kluczem do wolności dla więźniów sumienia czy realną pomocą walczących z niesprawiedliwością. Wspólnie ratujemy ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy.

W całej Polsce napisanych zostało 270 235 listów! Dziękujemy!

Kartki z życzeniami

Święta to czas składania życzeń. Młodzież jak co roku odwiedziła pacjentów Oddziału Paliatywnego, Opiekuńczo-Leczniczego oraz Pediatrycznego. Uczniowie wykonali ok. 60 kartek świątecznych, które zostały przekazane osobom chorym. Kartki przekazały uczennice, które pracują w szpitalu jako wolontariuszki. Chorzy nie kryli wzruszenia, chociaż na chwile zapomnieli o troskach dnia codziennego. Były życzenia, wspólne kolędowanie oraz możliwość wspólnego radowania się Dobrą Nowiną.

DZIEŃ WOLONTARIATU

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

 

To własnie wolontariusze zatrzymują się i spoglądają na innych. Egocentryzm zastępują empatią, pomagają, wspierają i rozświetlają zwykły dzień tym, którzy nie mają zbyt wielu powodów do radości. Tacy właśnie są wolontariusze, bohaterowie codzienności.

W obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza włączyli sie również wolontariusze naszej szkoły. Zorganizowali szkolną kawiarenkę, ciasta kusiły wszystkich apetycznym wyglądem. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony dla osób potrzebujących. 

W szkole pojawili się wolonatriusze z ogromnymi misiami, które można było przytulić a w ten sposób przyłączyć się do akcji „Pokochaj wolontariat”.

Wszystkim Wolontariuszom dziękujemy za bezinteresowną pomoc i wytrwałość.

Dzięki Wam świat staje się lepszy.

 

GALA WOLONTARIATU

We wtorek 08.12.2015 r.  w Osiedlowym Domu Kultury "Okrąglak" odbyła się wyjątkowa gala. “Wolontariat niejedno ma imię” - pod takim hasłem zaprezentowano działalność zamojskiego wolontariatu: młodzieżowego i dorosłych. Wręczone zostały nagrody i podziękowania. 

 

Podziękowania były dla Dyrekcji szkoły oraz wyróżnionych wolontariuszy: Magdaleny Osuch- wyróżnienie Prezydenta Miasta Zamość, podziękowania dostały: Beata Karskia, Wiktoria Kozicka, Karolina Paszt, Dominika Kwaśniewska. 

Oprócz tego podziękowania dostały wolontariuszki Wolontaritu Stałego przy szpitalu, tj. Oddział Paliatywny i Opiekuńczo-Leczniczy. Nagrodzone zostały: Aleksandra Kołodziejczyk-wyróżnienie Prezydenta Miasta Zamość, Milena Makowska, Karolina Młynarczyk, Magdalena Szady, Ewelina Romaszko.

Drugą część imprezy poświęcono podsumowaniu konkursu “Inicjatywa Roku 2014”.

Zgłoszeń było sporo, wolontariuszy przybywa, są więc powody do zadowolenia.

WOLONTARIUSZKI UCZESTNICZYŁY W KONFERENCJI

Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego Milena Makowska, Wiktoria Huk, Magdalena Szady z klasy III E, oraz Aleksandra Kołodziejczyk z klasy III F, które są wolontariuszkami na Oddziale  Opiekuńczo- Leczniczym i Oddziale Opieki Palatywnej Starego Szpitala uczestniczyły w konferencji pt. "Romowie na Lubelszczyźnie- wczoraj, dziś i jutro", zorganizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w ramach polsko-rumuńsko-słowacko-węgierskiego projektu.

Wolontariuszki uczestniczyły również w wymianie młodzieży do Rumuni, Słowacji i na Węgry w ramach w/w projektu. W wymianie udział brały uczennice: Karolina Paszt, Aleksandra Kołodziejczyk, Milena Makowska z klasy III F, Magda Szady i Karolina Młynarczyk z klasy III E. 

 

"SZKOŁO POMÓŻ I TY"

POMÓŻMY JAKUBOWI ZOBACZYĆ ŚWIAT

Dzięki zaangażowaniu naszej szkoły w poprzednich akcjach Fundacji Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, pomogliśmy uwierzyć wielu osobom, że życie jest piękne, a ludzie dobrzy. W świetle tych pięknych aspektów, pragniemy po raz kolejny zachęcić do udziału w akcji charytatywnej. 

Tegoroczna zbiórka na na celu pomoc 21-letniemu Jakubowi Nowakowskiemu, który choruje na retinopatię wcześniaczą i autyzm. Codzienne życie stawia przed nim ogromne wyzwania,a nieuleczalna wada wzroku i zaburzone postrzeganie świata skazują na zamknięcie w czterech ścianach domu. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, tj. rowerowózek ułatwi Jakubowi podróżowanie i pozwoli na kontakt z naturą. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej akcji. Zakup cegiełek pomoże Jakubowi  zrealizować swój cel. 

 

Sprzedażą cegiełek zajmuje się Magda Osuch z klasy IIIa oraz sekcja charytatywna.

 

ODDAJ ZUŻYTY TELEFON KOMÓRKOWY

 

Ruszyła V edycja międzynarodowej akcji "Sprzątanie Świata - Clean Up the World 2015", do której włączyli się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. W ramach akcji zbieramy zużyte, uszkodzone telefony komórkowe bez baterii, które zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. Honorowy patronat nad akcją objął profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie Pan Zbigniew Nęcki.

 

"Pomoc dla Mateusz"

W środę 16 września w naszej szkole odbyła sie kawiarenka.  Pieniądze przeznaczone zostały na szczytny cel dla 22 -letniego Mateusza, który w listopadzie 2013 r. uległ wypadkowi w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Obecnie przebywa w domu rodzinnym jednak potrzebuje intensywnej 

i kosztownej rehabilitacji. Mateusz ma szansę na wybudzenie ze śpączki. Przed wypadkiem był pełnym energii chłopakiem, jego pasją była piłka nożna. Walczymy aby Mateusz wyzdrowiał. Mamy nadzieję ze pieniądze z kawiarenki przyczynią się do poprawy zdrowia Mateusza.

 

Podziękowania należą się uczniom i rodzicom, bo to przecież oni byli sponsorami. Pomysłodawczyniami szkolnej kawiarenki były wolontariuszki które systematycznie odwiedzają Oddział Paliatywny i Opiekuńczo-Leczniczy w Zamościu.

 

MŁODZIEŻ  CZYTA DZIECIOM

W bieżącym roku szkolnym wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego podjęli nową formę aktywności.  Wszyscy pragniemy, żeby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. 

I jest na to prosty sposób - Czytajmy Dzieciom! Pod takim hasłem młodzież I LO w piątek wybrała się do Ziarnka Grochu aby poczytać małym pociechom ich ulubione książeczki. W każdym tygodniu odbywać się będą spotkania z literaturą poświęconą wybranej tematyce. Dzieci różne wiekowo, były zachwycone, że to starsi koledzy i koleżanki a nie pani z przedszkola: bawią się z nimi, czytają i rozmawiają. Maluchy uczestniczące w spotkaniu żywo reagowały okazując swoją radość i zainteresowanie. 

 

Uczniowie I LO zadeklarowali chęć spotkań w miejscu przyjaznym dzieciom i rodzicom jakim jest Ziarnko Grochu.

2014/2015

"Pomoc psiakom”

26 lutego jako przedstawicielka Sekcji Charytatywnej SU odwiedziłam zamojskie schronisko dla psów. Przekazałam wtedy dyrektorowi dary, które uczniowie naszej szkoły ofiarowali na rzecz zwierząt. Zbiórka w szkole trwała przez cały luty, a udało nam się zebrać 9 kg suchej karmy; 4,5 kg karmy mokrej; 4 kg ryżu, kasz oraz makaronów; przysmaki dla psów, a także obroże i smycz. Pracownicy schroniska przyjęli nas niezwykle miło i okazali dużo radości z ofiarowanej pomocy. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

 

Magdalena Osuch

 

"Dary Serca"

W zeszłym tygodniu w naszej szkole prowadziliśmy dwie zbiórki. Pierwszą - zniczy, które 11 listopada zapłonęły na polskich grobach we Lwowie. Drugą - kartek urodzinowych dla 6-letniego Mateusza, który cierpi na chorobę Recklinghousena czyli nerwiakowłókniakowatość.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli sie do akcji i mamy nadzieję, że w przyszłości odzew uczniów będzie jeszcze większy.

 

"Dzień bez futra"

"Dzień bez futra" to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest uwrażliwienie nas na cierpienie zwierząt, które są "surowcem" na futra naturalne.

25 listopada 2014 w naszej szkole będą miały miejsce różne wydarzenia mające na celu uświadomienie uczniom jak działa przemysł futrzarski w Polsce. W auli będzie można obejrzeć filmy ukazuujący warunki życia zwierząt na farmach. Będzie można podpisać także petycję na rzecz zakazania hodowli zwierząt futerkowych.

 

Już dziś zapraszamy do zapoznania się z materiałami na ten temat. 

http://antyfutro.pl/

http://antyfutro.pl/petycje/

 

Wycieczka szkoleniowa

25 i 26 października 2014r. wraz z Olą Kołodziejczyk z klasy 2F miałam okazję uczestniczyć w wycieczce do Lublina i Nałęczowa organizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu oraz Fundację “Renesans”.

Sobota poświęcona była szkoleniom i rozmowom o pracy wolontariuszy z osobami niepełnosprawnymi. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie  dawnego obozu koncentracyjnego na Majdanku.  Wiadomo, iż jest to miejsce skłaniające do refleksji nad wartością każdego ludzkiego życia. Aby wyrwać się jednak z przygnębienia udaliśmy się na obiad i prelekcję do “Santiago Cafe” (ul. Głuska 145, Lublin)- niezwykłej restauracji w przepięknej zabytkowej plebanii. Niezwykłej, ponieważ prowadzonej przez Stowarzyszenie “Misericordia”, które zatrudnia wiele osób niepełnosprawnych. Jest to Zakład Aktywności Zawodowej, a jego kierownik przybliżył nam, nieco to pojęcie. Przyznam, że jest to pewna inspiracja do założenia w przyszłości własnej firmy, w której pracownikami będą także osoby niepełnosprawne. 

Następnie udaliśmy się do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, gdzie dowiedzieliśmy się o ważnej roli wolontariuszy, którzy współpracują z Hospicjum. 

Po tym pojechaliśmy już do Nałęczowa. Wieczorem wszyscy dzielili się wrażeniami, a na pamiątkę powstały kolaże w tematyce wolontariatu.

Niedziela była dniem odpoczynku, zwiedzaliśmy Nałęczów i okolice (m.in. Wąwolnicę). Spacerowaliśmy po słynnym parku oraz zapoznaliśmy się z historią znanych osobistości, które bywały w tamtejszym uzdrowisku. Kuracjuszami byli tu m.in. Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Ewa Szelburg-Zarembina.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Zamościa. 

 

Magdalena Osuch 2A


Zbiórka żywności

 

Płatki śniadaniowe, kasza, ryż, olej, - to produkty, na które czekali wolontariusze I Liceum podczas tegorocznej zbiórki żywności, która odbyła się 4 października 2014 r. Młodzież zbierała żywność w wyznaczonych sklepach PSS, Biedronka oraz Stokrotka. Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas, aby wesprzeć tych, którzy są w trudnej sytuacji, bardzo dziękujemy. Produkty dostaną m.in.: domy dziecka, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające najuboższym dzieciom i młodzieży.

 

Szkoło pomóż i ty

 

Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni po raz kolejny zorganizowała akcję „Szkoło Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 17- letniemu Kamilowi Dominikowi, który od urodzenia choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Kamil  każdego dnia stawia czoło nowym wyzwaniom, oprócz systematycznej rehabilitacji potrzebuje zakupu sprzętu do edukacji i obsługi komputera za pomocą ruchów gałek ocznych.  

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej akcji. Zakup cegiełek pomoże Kamilowi zrealizować swój cel.


Kartki i stroiki świąteczne

 

Święta Wielkanocne to bardzo radosny dla nas okres. Wielkanoc pełna jest symboli, które znalazły się na kartkach wykonanych prze wolontariuszy I Liceum. Na kartkach królowały zajączki, króliczki,  pisanki. Autorzy kartek wielkanocnych wykazali się pomysłowością przy ich wykonaniu. Oprócz kartek pojawiły się pisanki-stroiki, wykonane różnymi metodami. Kartki z życzeniami powędrowały do instytucji i urzędów. Ozdoby wielkanocne otrzymali również chorzy z oddziału opieki paliatywnej i oddziału opieki opiekuńczo-leczniczej. Ozdoby zaniosły wolontariuszki (Małgorzata Ostasz, Aleksandra Kołodziejczyk, Karolina Bajak), które na codzień pomagają i wspierają chorych, sprawiając im swoją obecnością wiele radości. 

 

Wolontariusze podczas Świątecznej Zbiórki Żywności 

 

Zbiórce dodatkową wartość nadaje fakt, że cała akcja oparta jest w dużej mierze na pracy wolontariuszy. Każdego roku wolontariusze I Liceum zachęcają klientów sklepów do wzięcia udziału w akcji zbierania żywności, odpowiadają na ich pytania, a po skończonej zbiórce przygotowują żywność do transportu.

Wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas, aby wesprzeć tych, którzy są w trudnej sytuacji, bardzo dziękujemy. 

 

Konferencja Wolontariatu „Otwarte serce kluczem do serca innych ”

 

16 stycznia 2014 r. odbyła sie konferencja „Otwarte serce kluczem do serc innych” zorganizowana przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji oraz Wolontariat WSEI w Lublinie. Konferencja miała na celu propagowanie działalności prospołecznych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. W konferencji wzięli udział również wolontariusze naszej szkoły: Maksymilian Chwiejczak i Przemysław Mazurek wraz z opiekunem Panią Agnieszką Niańko.

Honorowy patronat Konferencji objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Wojewoda Lubelski prof. Jolanta Szołno-Koguc oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

 

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 

 

12 stycznia 2014 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 22. Przez kolejne lata niesie pomoc potrzebującym.  Wolontariusze I Liceum w Zamościu wielką grupą i w tym roku włączyli się w tę inicjatywę. W mroźną zimową niedzielę zbierali pieniądze do puszek. Tegoroczna zbiórka przeznaczona będzie na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej dla seniorów. Organizacją i opieką grupy wolontariuszy wspierającej WOŚP zajęła się dyr. Bożena Krupa i nauczyciele: Wioletta Piotrowicz, Agnieszka Niańko.

 

 

Konferencja Wolontariatu „Otwarte serce kluczem do serca innych ”

16 stycznia 2014 r. odbyła sie konferencja „Otwarte serce kluczem do serc innych” zorganizowana przez Wydział Pedagogiki i Psychologii Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji oraz Wolontariat WSEI w Lublinie. Konferencja miała na celu propagowanie działalności prospołecznych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. W konferencji wzięli udział również wolontariusze naszej szkoły: Maksymilian Chwiejczak i Przemysław Mazurek wraz z opiekunem Panią Agnieszką Niańko. 

 

Honorowy patronat Konferencji objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Wojewoda Lubelski prof. Jolanta Szołno-Koguc oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

 

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA DLA PACJENTÓW SZPITALA

Samodzielnie przygotowane kartki są zawsze milszym podarunkiem niż maszynowo wykonane widokówki. Dlatego, wolontariusze naszej szkoły wykonali około 50 kartek bożonarodzeniowych. Młodzież włożyła dużo energii i zaangażowania w ich wykonanie. Niektóre były malowane ręcznie, inne przy użyciu różnego rodzaju materiałów. Kartki z życzeniami powędrowały do zamojskiego szpitala na Oddział Opieki Paliatywnej, gdzie nasi uczniowie pracują jako wolontariusze oraz  instytucji i urzędów.

 

ZAKRĘTKI DLA SZYMONA

8 lutego 2013 roku w Zamościu urodził się chłopiec, który niestety nie miał prawego przedramienia. Dużym problemem dla Szymonka jest nauka wszystkich czynności. Zamojskie szkoły, w tym I Liceum włączyły się w akcję mającą pomóc zebrać pieniądze na protezę. Zbierane były plastikowe zakrętki, dzięki którym można było gromadzić potrzebne fundusze. Nasi uczniowie, jak zawsze, pamiętali o tych, którzy potrzebują pomocy. Worki z zakrętkami zostały przekazane rodzinie chłopca.

 

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Dnia 30 listopada 2013r.  na terenie Zamościa przeprowadzona została ogólnopolska zbiórka żywności, której organizatorem był Lubelski Bank Żywności. Na prośbę Chrześcijańskiego Centrum Pomocy Rodzinie do akcji przyłączyli się wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. W sobotę w sklepach „Biedronka” pomagali zbierać żywność na święta dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. 

 

Zadaniem uczniów było informowanie klientów sklepów o przeprowadzanej akcji oraz zachęcanie do zakupu produktów dla potrzebujących, jak również zbieranie żywności do specjalnych koszy i przekazanie jej organizatorom.

 

POMÓŻ OLI Z ZAMOŚCIA – ODDAJ SZPIK

Wśród osób oczekujących na dawcę szpiku jest Ola, mama 14 miesięcznego synka, która choruje na białaczkę od porodu, czyli ponad rok. Dwaj bracia zostali wykluczeni z bycia dawcą dla swojej siostry. Dotychczas nie znalazł się również dawca, wśród około 20 milionów osób zarejestrowanych w światowym banku dawców szpiku. Dlatego tak ważna jest rejestracja nowych dawców do czego zachęcali uczniowie naszej szkoły. Młodzież z dużym zaangażowaniem zajęła się akcją informacyjną. Znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne i często jest to wyścig z czasem. Będzie to tym bardziej możliwe, im więcej potencjalnych dawców zostanie zarejestrowanych.

 

PROTEZA PALCÓW DLA JUSTYNY

Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” z Gdyni po raz kolejny zorganizowała akcję „Szkoło Pomóż i Ty”. Tegoroczna akcja stawia za cel pomoc 22-letniej Justynie Niedziałek, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku w 2009r. straciła 4 palce w prawej dłoni. Justyna aktualne studiuje, aby móc w przyszłości realizować swoje marzenia. Prawidłowe funkcjonowanie wśród rówieśników i w życiu dorosłym ułatwią jej specjalistyczne protezy palców. Od ofiarności i dobroci ludzi o otwartym sercu zależy powrót do sprawności i możliwości bycia aktywnym zawodowo. Młodzież naszej szkoły wykazała się życzliwością, a przede wszystkim z dobrocią i wzięła udział w sprzedaży cegiełek z nadzieją, że pomogą Justynie osiągnąć swój cel.

 

„Żadne branie – nakręca nas działanie”

W czwartek, 5 grudnia w Osiedlowym Domu Kultury "Okrąglak" w Zamościu odbyła się kolejna edycja Zamojskiej Gali Wolontariatu. Tym razem gala, odbyła się pod hasłem „Żadne branie – nakręca nas działanie” i była skierowana do młodzieży.

Gala to okazja do podziękowania wszystkim zaangażowanym w Zamojski wolontariat, również wolontariuszom z naszej szkoły. Podziękowania były dla Dyrekcji szkoły oraz wyróżnionych wolontariuszy: Małgorzaty Ostasz, Wiktora Brzusia, Karoliny Flak, Urszuli Lis, Anety Lejnweber.

W Gali udział wzięli wolontariusze nie tylko z zamojskich szkół ale także z Rumunii, Węgier Litwy, Turcji i Bułgarii. Galę zakończyło przedstawienie promujące profilaktykę uzależnień w myśl hasła przewodniego gali - "Żadne branie, nakręca nas działanie".

Kampania Hospicyjna "Pola Nadziei"

Dnia 9 października 2013r. przed Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach  po raz kolejny odbyło się uroczyste sadzenie żonkili z okazji rozpoczęcia Kampanii Hospicyjnej „Pola Nadziei”. W tym przedsięwzięciu uczestniczyli również wolontariusze z I liceum Ogólnokształcącego w Zamościu z klasy II i.

Spotkanie zaowocuje dalszą współpracą z Hospicjum i pomocą osobom chorym i potrzebującym.

Piknik w Hospicjum Santa Galla

Dnia 5 czerwca 2013 roku Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych zorganizowało piknik dla uczniów z okazji Dnia Dziecka . Zaproszeni zostali m.in. uczniowie I Liceum w Zamościu. W tym dniu spotkały się dzieci i młodzież wszystkich szkół, które angażowały się w różne akcje mające na celu wsparcie Hospicjum. Szczególnie podziękowano za zbiórkę zakrętek, pieniądze zebrane dzięki tej akcji zostały przeznaczone na remont jednego z budynków Hospicjum. 

 

 

Karma dla schroniska psów w Zamościu

W maju 2013r uczniowie klasy IJ zorganizowali zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostały na zakup karmy dla schroniska bezdomnych psów w Zamościu.

 

Wsparcie dla Hospicjum Małego Księcia w Zamościu

W czerwcu 2013 r uczniowie klasy IJ zakończyli zbiórkę pieniędzy dla Hospicjum małego Księcia w Lublinie. Szczególnie wrażliwi na los chorych dzieci systematycznie w ciągu roku szkolnego 2012/2013 organizowali kawiarenki w szkole aby zebrać jak najwięcej pieniędzy i w ten sposób wesprzeć Hospicjum. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli naszej szkoły cel ten udało się osiągnąć. 

 

Pomoc dla Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych

W styczniu i w lutym 2013 r. odbyła się zbiórka pieniędzy w formie opasek odblaskowych i zakreślaczy przeprowadzona przez Samorząd Uczniowski. Środki finansowe uzyskane ze zbiórki zostały przekazane Hospicjum i  przeznaczone będą na jego funkcjonowanie.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W tym roku po raz 21 gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez te lata uratowała ona wiele istnień ludzkich. Nie udałoby się to bez wolontariuszy, którzy każdego roku wspierają to przedsięwzięcie. 13 stycznia 2013 roku wolontariusze I LO w Zamościu po raz kolejny wyruszyli z puszkami aby zebrać jak największą kwotę pieniędzy. W tym roku przeznaczone będą one nie tylko dla dzieci ale również po raz pierwszy dla seniorów. 

Wolontariusze naszej szkoły: Brzuś Wiktor, Miszczuk Patrycja IB, Ordyniec Sławomir ID, Wojda Mateusz IF, Mańkowska Marta, Siudak Klaudia, Ulanicka Alicja, Makowska Kinga, Chmiel Julita, Ćwik Kamila IG, Stepuch Angelika, Mazur Katarzyna, Łazar Aleksandra, Szram Melania, Oleszczuk Magdalena Ii, Lis Urszula IIA, Kawka Agnieszka, Bogusz Katarzyna IIE, Żukowska Karina, Ostasz Małgorzata, Kowalska Natalia, Humenny Żaneta IIF, Nogas Patrycja IIIC, Baj Patrycja IIID, Justyna Otłowska IIIE.

Jubileuszowa Gala Wolontariatu

Dnia 5 grudnia 2012r w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w Zamościu odbyła się Jubileuszowa Gala Wolontariatu na której zostały wręczone podziękowania i wyróżnienia dla wolontariuszy. 

I Liceum w Zamościu, jak zaznaczono na uroczystości, było jedną z pierwszych szkół, które utworzyło Klub Wolontariusza i aktywnie wspierało przedsięwzięcia  Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Podziękowania otrzymał pan dyrektor Zygmunt Kamiński i pani dyrektor Bożena Krupa oraz wolontariusze naszej szkoły: Małgorzata Ostasz, Żaneta Humenny, Ewa Borys, Ewelina Żywot i Karolina Flak.

Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu, które obchodzi swoje 10-lecie, na początku swojej działalności zajmowało się pomocą dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych oraz osobom starszym i niepełnosprawnym angażując w to wolontariuszy. Odpowiednie szkolenia pozwalały tym młodym ludziom na podjęcie pracy z dziećmi czy osobami starszymi. W takich akcjach uczestniczyli również i uczestniczą do tej pory uczniowie 1 LO w Zamościu. Ponadto należy pamiętać o stałym wolontariacie i poświęcaniu 2 lub 3 godzin tygodniowo dzieciom w specjalnych ośrodkach, ludziom chorym w szpitalu na oddziale opieki długoterminowej i paliatywnej. Jest też wolontariat akcyjny: zbieranie pieniędzy, żywności, nakrętek, współuczestniczenie w akcjach charytatywnych, aukcjach na rzecz potrzebujących ludzi i zwierząt. Na pomoc wolontariuszy naszej szkoły zawsze może liczyć też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ze strony Zamojskiego Centrum Wolontariatu wolontariusze zawsze otrzymują podziękowania, które każdego roku padają pod ich adresem 5 grudnia podczas Gali organizowanej z okazji Światowego Dnia Wolontariusza.

Szkolenie "Formy i metody pracy z osobami starszymi"

Dnia 20 i 27  października 2012r. wolontariuszki I LO (Flak Karolina Ij, Brzozowska Paulina Ij, Magdalena Kuczyńska Ij) wzięły udział w szkoleniu "Formy i metody pracy z osobami starszymi", które odbyło się z inicjatywy Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Warsztaty dotyczyły postępowania z osobami w podeszłym wieku, jak również zasad udzielania pomocy medycznej.

 

Kawiarenka w I LO

Dnia 10 i 23 października 2012r. w naszej szkole odbyła się kawiarenka, której pomysłodawcami i organizatorami byli wolontariusze ze szkoły. Celem akcji było zebranie pieniędzy dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

1. Lejnweber Aneta (I j)

2. Flak Karolina (I j)

3. Wiśniewska Michalina (I j)

4. Piłat Dominik (I j)

5. Brzozowska Paulina (I j)

6. Łapa Klaudia (I j)

7. Kuczyńska Magda (I j)

8. Grodzki Tomasz (I j)

9. Kozak Patryk (I j)

10.Komisarczuk Dawid (I d)

 

"Podziel się posiłkiem"

Dnia 29 września 2012r.  na terenie miasta Zamość po raz kolejny odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności „Podziel się posiłkiem”, której głównym organizatorem był Lubelski Bank Żywności. Na prośbę Chrześcijańskiego Centrum Pomocy Rodzinie do akcji przyłączyli się wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.

1. Lejnweber Aneta (Ij)

2. Flak Karolina (Ij)

3. Wiśniewska Michalina (Ij)

4. Komisarczuk Natalia (IId)

5. Laura Wróbel (IId)

6. Piasecka Patrycja (IId)

7. Denys Barbara (IId)

8. Trojak Karolina (IId)

9. Panek Iwona (IId)

10. Górski Bartłomiej (IId)

11. Kozyra Patryk (IId)

12. Chyrchała Dominika (IIa)

13. Borys Ewa (IIIa)

 

 

Kampania hospicyjna
Dnia 15 października 2012r wolontariusze z I LO wzięli udział w uroczystym sadzeniu żonkili przed Hospoicjum Santa Galla w Łabuńkach z okazji rozpoczęcia Kampanii Hospicyjnej "Pola Nadziei".

Czas podsumowań
Dobiega końca I półrocze roku szkolnego 2011/2012. Nauczyciele wystawiają oceny semestralne, każdy z uczniów wylicza średnią tych ocen albo niekoniecznie średnią… W każdym razie, kończące się półrocze jest także okazją do podsumowania pracy szkolnego Wolontariatu. Oto najważniejsze inicjatywy, przeprowadzone pod czujnym okiem Pani Pedagog Bożeny Krupy:
1) Na przełomie października i listopada 2011 r. w specjalnym, dwuetapowym szkoleniu zorganizowanym przez Zamojskie Centrum Wolontariatu uczestniczyło 9 osób z naszej szkoły. Szkolenie miało miejsce w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w Zamościu, jego celem było przekazanie podstawowej wiedzy na temat formy i metod pracy wolontariusza
2) W dniach od 7 do 9 listopada 2011 r. w szkoleniu „Aktywni z natury – inkubator wolontariatu” brało udział 10 uczniów. Celem kursu był wzrost wiedzy uczniów zamojskich szkół ponadgimnazjalnych na temat funkcjonowania organizacji pozarządowych, aktywności obywatelskiej i wolontariatu.
3) Przez całe półrocze kilkanaście osób z I Liceum aktywnie wspierało wszystkich chorych, znajdujących się na Oddziale Paliatywnym oraz Opiekuńczo – Leczniczym Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Praca wolontariuszy polegała na wspólnym spędzaniu czasu z chorymi, rozmowie, pomaganiu w codziennych czynnościach oraz wspieraniu modlitwą.
4) Uczniowie naszej szkoły brali udział w dwóch wielkich akcjach zbierania żywności w zamojskich supermarketach: „Podziel się posiłkiem” (23-24 września 2011 r.) oraz Świątecznej Zbiórce Żywności (2-4 grudnia 2011 r.). Zebraną żywność przekazano do Banku Żywności. W obu akcjach wzięło udział ok. 30 uczniów.
5) 6 grudnia 2011 r. szkolny wolontariat przeprowadził Mikołajki w zamojskim Domu Dziecka i Pogotowiu Opiekuńczym. Przy współpracy Samorządu Uczniowskiego przygotowano łącznie 36 imiennych paczek dla dzieci.
6) 22 grudnia 2011 r. wolontariusze, pracujący w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przygotowali wystrój świąteczny dla wszystkich przebywających tam pacjentów. Dla każdego pacjenta wykonano świąteczny stroik.
7) 23 grudnia 2011 r. wolontariusze naszej szkoły zorganizowali wigilię dla wszystkich pacjentów przebywających w NZOZ na Oddziale Opieki Długoterminowej. W ten sposób sprawili, że żaden z chorych nie czuł się samotny w te wyjątkowe świąteczne dni.
8) Cała szkoła włączyła się w akcję zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuniach. Udało się nam zebrać cztery 35-litrowe worki!

Szkolny wolontariat wyraża nadzieję, że przy wsparciu i zainteresowaniu wszystkich uczniów kolejne półrocze zaowocuje w jeszcze więcej inicjatyw.

MÓJ PIERWSZY KROK W WOLONTARIAT
Uczniowie z klasy II e w składzie: Agnieszka Koza, Zuzanna Sawicka i Mateusz Rebejko zakwalifikowali się do finału ogólnopolskiego konkursu „Mój pierwszy krok w wolontariat". W nagrodę otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Konkurs był przeznaczony zarówno dla osób działających na rzecz społeczności jak i tych, którzy dopiero zamierzają zrobić pierwszy krok na ścieżce prowadzącej do wolontariatu. Prace można było złożyć w formie fotoreportażu, wideoreportażu, prezentacji multimedialnej lub pracy pisemnej. Uczniowie klasy II e przygotowali fotoreportaż przedstawiający działalność fundacji Dr. Clown. Organizacja jest jedyną taką na świecie. Jej praca nie polega na organizowaniu wielkich akcji i zbiórce pieniędzy. Wolontariusze wiedzą, że do szczęścia pieniądze nie wystarczą, dlatego wedle możliwości organizują wyjścia do szpitali dziecięcych. Podczas takiego wyjścia przebierają się w zabawne, wielobarwne stroje, nakładają czerwone nosy i pod postacią clownów wyruszają nieść radość. Gdy wychodzą na oddział szpitalny natychmiast zbiegają się do nich dzieci. Wolontariusze z nimi rozmawiają, rozdają im balonowe zwierzątka, zabawki i czerwone nosy. Maluchy nabywają nowe umiejętności takich jak: kręcenie talerzykiem na patyku, czy nauka magicznych sztuczek. Clowni nie zapominają o zmęczonych czuwaniem nad swoimi pociechami rodzicach. Oni także mogą liczyć na odrobinę rozrywki i czerwony nosek. Więcej o fundacji znajdziecie na stronie : http://www.drclown.pl/

A. Koza

Docenili ich pracę
23 i 24 Każdy uczeń I Liceum, w mniejszym lub większym stopniu, zdaje sobie sprawę z nieprzeciętnej aktywności szkolnego wolontariatu, kierowanego przez Panią Pedagog Bożenę Krupę. Jak więc przystało, ciężka i dobrowolna praca naszych wolontariuszy została zauważona i nagrodzona. Stało się to możliwe dzięki specjalnej gali, zorganizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu i Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych, na której spotkali się wszyscy wolontariusze, działający na Zamojszczyźnie. Uroczystość odbyła się 7 grudnia 2011 r. w Zamojskim Domu Kultury.
Dla wszystkich uczestników spotkania zaplanowano bardzo ciekawy program. Znalazły się w nim m.in. wystąpienia wielu gości oraz rozstrzygnięcia konkursów, związanych z pracą na rzecz społeczności. Najważniejszym jednak punktem gali było podsumowanie Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 na Zamojszczyźnie, w czasie którego nagrodzono wiele osób, w tym także uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Agnieszkę Różańską z III c, Patrycję Kierepkę z III h oraz Dorotę Stankiewicz z III i uznano za najbardziej aktywne i nagrodzono książkami. Oprócz wspomnianych maturzystek wyróżnienia dostali: Ewelina Nizioł, Justyna Ostasz i Agata Pilip z III b, Anna Czeczko z III j, Ewa Borys z II a, Krzysztof Ożóg z II j, Kinga Czochra i Patrycja Bogucka z II h oraz Magda Pomian, Aleksandra Szczerbińska i Magdalena Zielińska z II i.

Akcja
23 i 24 września nasi wolontariusze uczestniczyli w pierwszej w tym roku szkolnym akcji charytatywnej. Akcja „Podziel się posiłkiem” odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Światowy Bank Żywności. Udział wzięli: Jakub Gruszecki (IIIa), Agnieszka Kułaj (IIIa), Justyna Ostasz (IIIb), Kinga Kostrubiec (IIIf), Małgorzata Socha (IIIf), Patrycja Kierepka (IIIh), Paulina Górnik (IIIi), Monika Charkot (IIIi), Dorota Stankiewicz (IIIi), Ewa Borys (IIa), Małgorzata Ostasz (If), Katarzyna Dźwigaj (If), Natalia Kowalska (If), Katarzyna Jaworska – If.

Uwaga trwa ogólnopolski konkurs "Mój pierwszy krok w wolontariat" (do 17 października)-wszelkie szczegóły konkursu umieszczone są na tablicy informacyjnej przy pokoju pedagoga.

Działania wolontariatu
W dniu kobiet wszystkie Panie przebywające na Oddziale Opieki Paliatywnej i Długoterminowej zostały obdarowane przez naszych wolontariuszy kwiatami. Zakup kwiatów był możliwy dzięki kawiarence zorganizowanej w naszej szkole. 

Jak co roku przed świętami Wielkiej Nocy z kartkami świątecznymi idziemy składać życzenia na Odział Opieki Paliatywnej.
Już po raz kolejny możemy oprócz kartek świątecznych (zakupionych z funduszy zgromadzonych po kawiarence) podarować każdemu choremu z Oddziału świąteczny stroik.
Stroiki zostały przygotowane dzięki zaangażowaniu młodzieży i współpracy z prof. Małgorzatą Dybiec

16 kwietnia i 07 maja 2011r w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” odbędzie się szkolenie pt. „Formy i metody pracy z osobami niepełnosprawnymi i starszymi” organizowane przez Zamojskie Centrum Wolontariatu
15-godzinne szkolenie jest przeznaczone dla wolontariuszy i kandydatów do pracy w wolontariacie.
Z naszej szkoły w szkoleniu uczestniczą:
Patrycja Kierepka – kl. II h
Agnieszka Różańska – kl. IIc
Martyna Wilk – kl. II d
Dorota Stankiewicz – kl. II i
Patrycja Bogucka – kl. I h
Kinga Czochra – kl. I h
Aleksandra Ziemińska – kl. I g
Monika Pańczyk – kl. I a
Ewa Borys – kl. I a
Agata Pilip – kl. II b
Ewelina Nizioł – kl. II b
Anna Czeczko – kl. II j


Działania wolontariatu
14 lutego, czyli na walentynki nasi wolontariusze gościli w Domu Dziecka w Zamościu. Wszyscy wychowankowie Domu Dziecka (29 osób) zostali obdarowani prezentami - starsi otrzymali pamięć USB w postaci bransoletki, młodsi maskotki i słodycze. Zakup prezentów był możliwy dzięki zbiórce funduszy w klasach.
15 lutego przekazaliśmy do zamojskiego schroniska na ręce dyrektora - pana Piotra Łachno zebraną żywność dla zwierząt. Udało nam się zgromadzić 22,5 kg karmy suchej i w puszkach oraz koce.
23 lutego zebrane plastikowe nakrętki zostały przekazane koordynatorowi zbiórki w Zamościu - panu Arturowi Smotrysiowi. Korki zostaną wymienione na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych osób z naszego terenu. Zebraliśmy 44,5 kg korków czyli około 20 tysięcy sztuk - i to chyba zamojski dotychczasowy rekord. Ale akcja trwa do maja więc my także kontynuujemy zbiórkę. (sala nr 9)

Z potrzeby serca
11 grudnia 2010 po raz kolejny kwestowaliśmy na rzecz hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.
W akcji uczestniczyli: Patrycja Kierepka, Karolina Godziszewska, Kinga Korstrubiec, Małgorzata Socha, Paula Muszyńska, Kinga Czochra, Dawid Juszczak, Ewa Borys.
Serdeczne podziękowania.

W dniu 13 grudnia 2010 odbył się kiermasz ozdób, stroików świątecznych oraz rękodzieła przygotowanego przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Zamościa. Cały dochód z kiermaszu został przekazany na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Zamościu.
Podziękowania dla wszystkich klas, które włączyły się w akcję przygotowania stroików świątecznych, ozdób choinkowych i kartek świątecznych, które zostaną przekazane chorym z oddziału opieki długoterminowej Niepublicznego Szpitala w Zamościu. Tam też odbędzie się wigilia przygotowana przez uczniów naszej szkoły.

Podziękowania
Organizatorzy oraz partnerzy zbiórki: Bank Żywności, Polsat Dzieciom oraz Danon Polska i Kraje Bałtyckie przesłali wolontariuszom imienne podziękowania za pomoc przy przygotowaniu i przeprowadzeniu Zbiórki Żywności. Dzięki nieocenionej pomocy ludzi dobrej woli w 2010r. Zebrano 1651 kg żywności. Żywność trafi do organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci.


Następna akcja – 4 grudnia (sobota)
i.... 11 grudnia – na rzecz Hospicjum Santa Galla


Kiermasz świąteczny
13 grudnia od godz 9.00 odbędzie się w naszej szkole (obok pokoju pedagoga) kiermasz świąteczny. Można będzie obejrzeć i oczywiście nabyć ozdoby na świąteczny stół i choinkę a także wyroby z ceramiki i wyroby tkane. Wszystkie wyroby zostały przygotowane przez uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowe przy ulicy Orlicz-Dreszera w Zamościu. 
Cały dochód z kiermaszu trafi do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Zamościu prowadzącym warsztaty terapii zajęciowej.

W dniu 25.09.2010 wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Zbiórka żywności dla potrzebujących”. Akcja , której patronuje Światowy Bank Żywności, prowadzona jest pod od kilku lat, a każdego roku Wolontariat I LO bierze w niej czynny udział. W tym roku w dużych sklepach spożywczych żywność zbierali:
Agnieszka Kułaj – kl IIa
Magdalena Kwiatkowska - kl IIa
Paula Muszyńska - kl. IIc
Patrycja Kierepka – kl IIc
Dawid Juszczak – kl IIc
Maciej Bielecki – kl IIc
Justyna Ostasz – kl Iib
Maciej Świstowski – kl IIb
Kinga Czochra – kl Ih
Karolina Godziszewska – kl Ii

Kolejna akcja tym razem na rzecz hospicjum Santa Galla w Łabuniach odbędzie się 31 października 2010r. oraz 11 i 12 grudnia 2010r. Od godz 10.30 -13.30 (I zmiana ) i od 13.30 – 16.30 (II zmiana) w sklepie Carrefour przy ul. Lwowskiej. Chętnych do udziału w akcji zaprasza pani pedagog i koordynatorka Wolontariatu I LO – Patrycja Kierepka z kl IIc.

 

Szkolenia wolontariuszek
Sześć wolontariuszek ukończyło 20-godzinne szkolenie na Oddziale Medycyny Paliatywnej. Były to: Ewelina Nizioł, Paulina Górnik, Anna Czeczko, Agata Pilip, Monika Charkot i Marta Zwolan.Wolontariuszki otrzymały zaświadczenia o wykonywaniu czynności woluntarystycznych na rzecz Zamojskiego Szpitala Niepublicznego na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym.


Nasze wolontariuszki nagrodzone !!!
6 grudnia w Dniu Wolontariusza podczas Gali Wolontariatu i Gali Konkursu "Inicjatywa Roku 2009" , który odbył się w osiedlowym domu kultury "Okrąglak" nagrodę książkową odebrała Agnieszka Różańska z kl IIc, a dyplomy: Patrycja Kierepka z kl. II h, Dorota Stankiewicz z kl IIi, Paulina Górnik z kl. IIi, Monika Charkot z kl. IIi, Martyna Wilczek z kl II d, Ewelina Nizioł z kl. II b , Agata Pilip - z kl. II b oraz opiekunka wolontariatu - dr Bożena Krupa - szkolna pedagog.
Wszyscy wolontariusze otrzymali podziękowania od Prezydenta Miasta Zamościa - Pana Marcina Zamoyskiego, Przewodniczącej Zamojskiego Centrum Wolontariatu - Pani Ewy Szczepańskiej oraz Przewodniczącego Rady Miasta - Pana Jana Matwiejczuka. Wyrazem podziękowania był dyplom uznania dla wolontariatu I LO.

W grudniu minie rok od rozpoczęcia wolontariatu stałego w szpitalu przy ulicy Peowiaków na oddziałach: paliatywnym i opieki długoterminowej. Nasze wolontariuszki z kl II i: koordynatorka – Dorota Stankiewicz oraz Joanna Jóźwiak, Sylwia Martyniuk, Monika Charkot, Paulina Górnik od roku przynajmniej raz w tygodniu znajdują czas by zająć się pacjentami. Ich praca polega na opiece i wsparciu: rozmawiają z pacjentami, przynoszą i czytają im książki, wychodzą na spacery, pomagają w czynnościach samoobsługowych, robią drobne zakupy oraz wykonują typowe prace pielęgnacyjne. W tym roku dołączyły kolejne 3 wolontariuszki, którym życzymy cierpliwości i wytrwałości.